Jest przewodnik po radomskiej farze

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 23.11.2022 22:48

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu to jeden z najcenniejszych zabytków miasta i diecezji.

Łukasz Zaborowski, autor przewodnika. Łukasz Zaborowski, autor przewodnika.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Prezentacja książki, a w istocie bogato ilustrowanego albumu, miała miejsce podczas spotkania pt. „Radomska fara na przestrzeni dziejów”, które miało miejsce w kościele farnym. Publikację wysoko ocenił historyk bp Marek Solarczyk. Na treść książki-przewodnika składa się kilka działów, gdzie interesującą grafikę - efekt pracy Bartłomieja Kopińskiego - wzbogaca treść, często przekazująca garść mało lub zupełnie nieznanych ciekawostek, które z zapomnienia wydobył autor tekstu przewodnika Łukasz Zaborowski. Zdjęcia to efekt pracy radomskich fotografików: śp. Jerzego Kutkowskiego, Adriana Lamenta, Piotra Stanikowskiego i Łukasza Zaborowskiego.

O dziejach radomskiej fary opowiadał historyk prof. Dariusz Kupisz. Budowa kościoła farnego w Radomiu, czyli świątyni dla mieszczan, rozpoczęła się po roku 1325. W istotnej mierze była inicjatywą króla Kazimierza Wielkiego, który lokował Radom na prawie średzkim około 1340-60 roku, a potem lokował miasto na prawie magdeburskim w roku 1364.  Pierwsza zachowana wzmianka o tej świątyni pochodzi z roku 1408. Tutaj, w jej sąsiedztwie znajdował się zamek królewski, w którym rządy nad Koroną w latach 1481-1483, w imieniu ojca, sprawował św. Kazimierz Królewicz.

W XIX w. świątynia była gruntownie przebudowywana. Istotne prace przeprowadzono w latach 1908-1909. Staraniem ówczesnego proboszcza, ks. prał. Piotra Górskiego, radomska fara została gruntownie przebudowana, według projektu architekta Józefa Dziekońskiego, m.in. autora projektu obecnej katedry warszawsko-praskiej. Dzisiaj radomska fara to jednonawowa neogotycka świątynia, z dobudowaną nawą boczną. Z dawnego kościoła zachowały się: prezbiterium, północna ściana nawy z kaplicą różańcową i wieżą (podnoszoną w ciągu wieków) oraz kaplicą Kochanowskich.

Prezentacji albumu towarzyszył koncert muzyki religijnej w wykonaniu zespołu "Cantus miraculus". Na organach radomskiej fary zagrał Robert Pluta. Obok kierownika zespołu wystąpiły: Maria Pluta - flet i Marta Klimek - skrzypce.

Okładka albumu. Sanctorum praecursorum. Parafia świętego Jana Chrzciciela w Radomiu, Radom 2022.   Okładka albumu. Sanctorum praecursorum. Parafia świętego Jana Chrzciciela w Radomiu, Radom 2022.