Koncert i lekcja o instrumentach muzycznych

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 29.11.2022 11:07

Wybrzmiały melodie, które najbardziej podobają się młodym. Znają je doskonale z gier video.

Orkiestrze towarzyszyły majoretki Grandioso. Dyrygował Dariusz Krajewski. Orkiestrze towarzyszyły majoretki Grandioso. Dyrygował Dariusz Krajewski.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Grandioso” w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu w poniedziałek 28 listopada zagrała 3 koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Pierwszym utworem, który orkiestra wykonała dla młodej publiczności był marsz Dywizjon 303 Piotra Flisa. Wykonaniu utworu towarzyszyły majoretki Grandioso. Dyrygował Dariusz Krajewski. Później młodzi wysłuchali m.in. muzyki z najpopularniejszych gier video - Skyrim, Assassin’s Creed III, Civilization, Minecraft, Pokemon, Halo, Super Mario, Shifter, World of Warcraft, Brothers - Fullmetal Alchemist - rozpisanej na orkiestrę dętą.

Młodzi dowiedzieli się również wielu ciekawych rzeczy na temat instrumentów używanych przez tę orkiestrę. Były również konkursy z nagrodami.

Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Grandioso” to jedna z najlepszych młodzieżowych orkiestr w Polsce. Powstała w 1978 roku z inicjatywy Euzebiusza Ciążeli oraz Stanisława Dębowskiego, pierwszego kierownika, wieloletniego instruktora gry na instrumentach dętych blaszanych i Józefa Kosowskiego - wieloletniego instruktora gry na instrumentach dętych drewnianych. Grandioso działa w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, skupia młodzież w wieku 10-25 lat z Radomia i okolic. W gronie jej wychowanków są absolwenci Akademii Muzycznych oraz muzycy orkiestr symfonicznych i wojskowych. W 1993 r. podczas Orchestrades Europeenes w Brive  we Francji orkiestra została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa, współtworząc największą orkiestrę symfoniczną świata. Grandioso od wielu lat zdobywa najwyższe oceny i trofea za wykonanie musztry paradnej, której opracowaniem zajmuje się Sławomir Dobrasiewicz.

Występom orkiestry dodaje wdzięku sekcja majoretek, werblistek i tamburmajorek prowadzona przez Renatę Maciejewską.

Od roku 1980 kierownikiem artystycznym i dyrygentem orkiestry był Zdzisław Włodarski - absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Do 1996 roku funkcję kierownika organizacyjnego i dyrygenta pełnił Zbigniew Bidziński. W latach 1996-2008 kierownikiem organizacyjnym i II dyrygentem był Marek Zdyb, prowadzący również sekcję fletów. Obecnie dyrygentem Grandioso jest Dariusz Krajewski. Orkiestra występowała m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Czechach, Rosji i Łotwie. Ma na swoim koncie liczne nagrody w tym: Mistrzowie Polski 2021 rok, Wicemistrzowie Europy 2022 rok, zdobywcy czwartego miejsca podczas Światowego Konkursu Muzycznego 2022 rok, zdobywcy trzeciego miejsca na festiwalu w Malezji 2022 rok.

W 2023 roku Stowarzyszenie Grandioso wraz z Miastem Radom oraz Młodzieżowym Domem Kultury im. Heleny Stadnickiej zorganizuje II Otwarte Mistrzostwa Polski Orkiestr Dętych. Będzie to przy okazji promocja Radomia nie tylko na terenie kraju, ale i poza nim.