Przeszłość i teraźniejszość w dziejach Kościoła radomskiego

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 21.12.2022 11:33

Ekspozycję pod tym tytułem można oglądać do końca lutego 2023 r. w Muzeum Regionalnym w Iłży.

Przeszłość i teraźniejszość w dziejach Kościoła radomskiego Przy uratowanych zabytkach stoją (od lewej): ks. Michał Krawczyk, ks. Stanisław Styś - proboszcz parafii w Iłży, ks. Marek Adamczyk - rektor WSD w Radomiu, Beata Bujakowska i Witold Bujakowski. ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Jest to wystawa przygotowana przez ks. Michała Krawczyka, diecezjalnego konserwatora zabytków, we współpracy z iłżeckim Muzeum Regionalnym. - Wpisuje się w obchody 30-lecia istnienia diecezji radomskiej - mówi Beata Bujakowska, dyrektor placówki.

- Wystawa wpisuje się w jubileusz diecezji, ale - jak widzimy w tytule - wpisuje się w całej jej dzieje, zarówno te sprzed wieków, jak i też to najważniejsze wydarzenie, jakim była w Radomiu 4 czerwca 1991 r. wizyta papieża Jana Pawła II - podkreśla ks. Krawczyk.

Diecezjalny konserwator zabytków dziękował radomskiemu seminarium za wypożyczenie eksponatów z Pokoju Papieskiego, które pierwszy raz opuściły mury domu formacji do kapłaństwa. - A są to papieski fotel z Mszy św. na radomskim lotnisku, a także ornat i sutanna Jana Pawła II - mówi ks. Krawczyk.

Eksponaty z wizyty Jana Pawła II w Radomiu to jedynie część wystawy. Ksiądz Krawczyk z dumą mówi o dwóch odnowionych eksponatach - gotyckiej rzeźbie Matki Bożej z Dzieciątkiem z kościoła Zwiastowania NMP w Odechowie, jak też pochodzącym z tamtej świątyni XVII-wiecznym krucyfiksie. - Nie udałaby się ta renowacja bez otwarcia i gotowości pomocy Witolda Bujakowskiego, mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Parafia nie udźwignęłaby kosztów. Wsparcie konserwatora uratowało bezcenne zabytki - podkreśla ks. Krawczyk.

Zwiedzający mogą również zobaczyć wizerunki biskupów krakowskich. - Obecne ziemie diecezji radomskiej historycznie należały kiedyś do diecezji krakowskiej, dlatego nie ma lepszego miejsca na ukazanie tego dorobku niż właśnie w Iłży. To tu znajdują się pozostałości zamku biskupów krakowskich. Wielu z nich pochodziło z terenów obecnej diecezji radomskiej. A biskup krakowski Marcin Szyszkowski był proboszczem w Iłży. Na wystawie prezentujemy ornat z jego herbem, który zachował się w miejscowej parafii - mówił ks. Krawczyk.

Podczas otwarcia ekspozycji wystąpił zespół Pascha Tu i Teraz.