Radomski Orszak Trzech Króli

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 06.01.2023 16:42

Wzięło w nim udział kilka tysięcy osób. W diecezji radomskiej orszaki przeszły ulicami około 20 miejscowości.

Pokłon Dzieciątku w szopce przy placu Corazziego. Pokłon Dzieciątku w szopce przy placu Corazziego.
ks Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św., której w kościele św. Jana (fara) przewodniczył bp Marek Solarczyk. - Gromadzimy się, aby oddać chwałę Bogu w ten piękny dzień, przeżywając tajemnicę objawienia Pańskiego. Przywołujemy również Trzech Króli, którzy przybyli, aby oddać pokłon Jezusowi. Dzisiaj dziękujemy, że to, co jest owocem Bożego objawienia, co zostało nam już ofiarowane, i co chcemy odnowić w czasie Mszy św. i zaświadczyć następnie w trakcie orszaku - powiedział biskup Marek, a w homilii podkreślił: - Jesteśmy tu z całym bogactwem naszego życia. Jesteśmy z tym pragnieniem, aby to, co jest darem od Boga nam ofiarowanym, aby rzeczywiście to jaśniało Jego blaskiem. Niech nasze życie i wiara będą znakiem i darem blasku Boga. Zanieśmy te dary innym.

Orszak rozpoczął się na rynku. Tutaj Radomskie Bractwo Kurkowe odczytało edykt cesarza Augusta. Drugą scenę, Grzech pierwszych rodziców, przy swoim kościele przedstawiła grupa z parafii ewangelicko-augsburskiej. Przy kościele bernardynów Dzienny Dom „Senior+” zagrał scenę Na dworze króla Heroda. U zbiegu ulic Witolda i Żeromskiego Teatr Resursa przedstawił scenę W gospodzie. Ostatnia scena została przedstawiona przed kościołem garnizonowym. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej "Leśniczówka" zagrali scenę Wśród pasterzy.

Barwny korowód dotarł na koniec przed szopkę ustawioną obok Galeria Rosa. Tu odbył się pokłon Dziecięciu. Następnie na scenie przed Urzędem Miejskim były końcowe przemówienia oraz występ chóru z parafii Chrystusa Króla w Radomiu (os. Gołębiów I).

Organizatorami wydarzenia byli Rycerze Kolumba, którzy przygotowali rekordową ilość koron - 7 tysięcy. Przygotowano 1,4 tys. chorągiewek i tysiąc balonów z logo Orszaku Trzech Króli. O całość organizacyjną kolejny raz zadbał ks. Gabriel Marciniak, proboszcz parafii MB Bolesnej (os. Obozisko). - Cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy zorganizować Orszak Trzech Króli. To już jedenasta edycja tego wydarzenia, które wpisało się już w tradycję naszego miasta i kolejny raz z udziałem rodzin, mogliśmy wyruszyć w marszu, przeżywając radość objawienia Jezusa Chrystusa wszystkim narodom. Ten marsz to promocja rodziny - mówi ks. Marciniak.

Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami około 20 miejscowości w diecezji radomskiej. Oprócz Radomia odbyły się m.in. w Drzewicy, Jedlni, Końskich, Kozienicach, Pionkach, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Szydłowcu, Zakrzewie.