Matki Bożej Gromnicznej w radomskim skansenie

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 02.02.2023 21:22

Najpierw sprawowana była Msza św., której przewodniczył bp Marek Solarczyk, a potem odbył się ludowy obrzęd w zagrodzie z Alojzowa i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.

Na rozpoczęcie obchodów bp Marek Solarczyk poświęcił przyniesione gromnice. Na rozpoczęcie obchodów bp Marek Solarczyk poświęcił przyniesione gromnice.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Eucharystia, tradycją wielu lat, sprawowana była w zabytkowym kościele pw. św. Doroty z Wolanowa. Z pasterzem diecezji koncelebrował ją ks. kan. Bernard Kasprzycki, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, na terenie której znajduje się radomski skansen.

- Niech ta dzisiejsza uroczystość Ofiarowania Pańskiego będzie dla nas okazją, abyśmy oddali i ofiarowali nasze życie Bogu. Prośmy również o to, aby Jego obecność nas nieustannie wspierała i umacniała. Dziękujmy także za naszą wspólnotę. Stańmy z otwartością, aby chronić i wspierać innych w przeżywaniu wiary - powiedział w homilii ordynariusz.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

- Pol się, świnty ogniu! - prosili przedstawiciele zespołu śpiewaczo-obrzędowego "Korzenie" z Łaguszowa. Płomieniem przyniesionej z kościoła gromnicy znaczyli znak krzyża na framudze drzwi wejściowych do domu w zagrodzie z Alojzowa. Od niej także zapalali ogień w kuchni. Modlili się o dobre plony, spokój, bezpieczeństwo i Bożą opiekę na nadchodzący czas.

Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie w domu ludowym z Jedlni-Poświętnego. Tutaj rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pt. "Kolędnicy". Nagrody z osobami odpowiedzialnymi za jego przebieg i rozstrzygnięcie wręczał bp Solarczyk.

Na zakończenie "Korzenie" jeszcze raz, już w rozszerzonej formie, przedstawili obrzęd i zwyczaje charakterystyczne dla tradycji ludowych związanych ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej.