Cóż to za poszukiwanie, któremu nigdy nie wolno dojść do celu? - pytał ks. prof. Jerzy Szymik

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 06.02.2023 22:00

Teolog z Uniwersytetu Śląskiego, poeta i wieloletni publicysta "Gościa Niedzielnego" wygłosił wykład pt. "Prawda - rozumienie, znaczenie, wychowanie" podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu.

Po wykładzie ks. Jerzy Szymik zaprezentował kilka swych wybranych wierszy, które nawiązywały do tematyki wygłoszonego wykładu. Po wykładzie ks. Jerzy Szymik zaprezentował kilka swych wybranych wierszy, które nawiązywały do tematyki wygłoszonego wykładu.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Zasadnicze pytanie konferencji, której przyświecał tytuł: "Kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno w edukacji humanistycznej", brzmiało: Czy w nowoczesnej szkole jest wciąż miejsce dla wartości uniwersalnych?

Ksiądz Szymik przeciwstawił sobie klasyczne pojmowanie prawdy z obecnymi we współczesnej myśli, zaczynającej się jeszcze w średniowiecznym nominalizmie, postawy, o niemożności dotarcia czy zdefiniowania prawdy.

- Cóż to za poszukiwanie, któremu nigdy nie wolno dojść do celu? - pytał teolog, powołując się na nauczanie Benedykta XVI.

- Przez prawdę rozumiem najbardziej podstawowe pytania i odpowiedzi, które stawia sobie człowiek: Dlaczego cierpię? Po co kocham? Skąd jestem? Dokąd zmierzam? Co z moją śmiercią? Chrześcijaństwo w swoim rdzeniu uważa, że zna odpowiedzi na te pytania. Co jest takiego w prawdzie, że aż tak pociąga człowieczy umysł i serce? Zadam pytanie w sam środek: Kto tam w niej jest? Przekonany jestem, że zagłębiwszy się w istotę prawdy, docieramy do pojęcia Boga. On w niej jest. I o to się toczy tutaj ten gigantyczny bój. I dlatego podkreślmy: na dłuższą metę rozwijać się mogą jedynie ludzie i społeczeństwa nakierowane nie na szczęście ani na dobrobyt, ani na samorealizację, ani na itd., itp., ale na prawdę - podkreślił ks. Szymik.

Wykład ks. prof. Jerzego Szymika:

 

 

Na rozpoczęcie konferencji głos zabrał Bogusław Tundzios, kierownik MSCDN Wydział w Radomiu oraz Sławomir Adamiec, Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Po wykładzie ks. Szymik zaprezentował niektóre ze swoich wierszy.

Kolejny wykład, pt. "Odkrywanie potrzeby życia wartościami jako efekt działań dydaktyczno-wychowawczych szkoły", wygłosiła Karolina Czerwińska.

O kształtowaniu postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno w ramach funkcji wychowawczej szkoły" mówiła Agnieszka Siczek, zastępca dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Radomiu.

Marta Nachyła z Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu zatrzymała się na problemie "Wyszukaj świat wartości. Jak biblioteka może wspierać nauczyciela, rodzica i ucznia w poszukiwaniach prawdy, dobra i piękna". Następnie Agnieszka Gasek, dyrektor PSP nr 34 w Radomiu, mówiła o gazecie szkolnej „Monitor 34” i jak działalność dziennikarska uczniów ukierunkowuje na życie wartościami.

Teresa Ciepły, z I LO w Radomiu, podjęła temat "Interdyscyplinarny, multimedialny, prozdrowotny, międzyszkolny, międzypokoleniowy, skalowalny, modelowy projekt uczniowski »Gesundes Leben«". 

Maria Orzechowska, z PSP w Klwatce Królewskiej, Justyna Podsiadła, z ZSE w Radomiu zatrzymały się na problemie "»Apple soul«. Wychowanie do wartości w edukacji wczesnoszkolnej".

Roman Przydatek, z PSP nr 24 w Radomiu,  mówił o "Kształtowaniu postaw w oparciu o wybrane życiorysy powstańców warszawskich". Urszula Mazurkiewicz i Monika Czubak z PSP nr 14 Integracyjnej w Radomiu zatrzymały się na kwestii funkcji wychowawczej szkoły podstawowej.

Aneta Karasińska z XII LO w Radomiu pokazała, na czym polega działalność wolontariatu szkolnego.

Konferencję poprowadziła Monika Drążyk z  Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu, katechetka w II LO w Radomiu.