Pielgrzymka diecezji radomskiej ma nowego szefa

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 27.02.2023 23:02

Bp Marek Solarczyk mianował ks. Krzysztofa Bochniaka dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Z bp. Markiem Solarczykiem (od lewej): ks. Krzysztof Bochniak i ks. Mirosław Kszczot. Z bp. Markiem Solarczykiem (od lewej): ks. Krzysztof Bochniak i ks. Mirosław Kszczot.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Jednocześnie ordynariusz podziękował za lata pracy w przygotowaniu i prowadzeniu pielgrzymki dotychczasowemu dyrektorowi, ks. Mirosławowi Kszczotowi.

Wręczenie dokumentów podziękowania i nominacji odbyło się w sali konferencyjnej kurii radomskiej. Tutaj, pół roku przed 45. Pieszą Pielgrzymką Diecezji Radomskiej na Jasną Górę, odbyło się pierwsze spotkanie i robocza narada przewodników.

- Dwa razy szedłem na Jasną Górę jako pątnik pod opieką ks. Mirosława w naszej pielgrzymce diecezji radomskiej. W ostatnim roku byliśmy najliczniejszą pieszą pielgrzymką diecezjalną. I to się dokonało dzięki wam, drodzy księża, a także dzięki waszym współpracownikom i wszystkim służbom.  Nie byłoby tego bez waszego zaangażowania i za to wszystkim z serca dziękuję - powiedział bp Solarczyk.

Ks. Mirosław Kszczot, obecnie proboszcz parafii w podradomskim Wolanowie, pątniczą grupę na Jasną Górę prowadził już w 1994 roku, jeszcze jako kleryk. Potem chodził w pielgrzymce jako kapłan. W 2003 roku był kierownikiem II kolumny, a dyrektorem całej pielgrzymki został w 2011 roku. - Bardzo dziękuję księżom, siostrom zakonnym i wszystkim służbom, które przez te lata angażowali się w przygotowania i przebieg pielgrzymki. Ich świadectwo bardzo mnie mobilizowało. W ostatnim czasie są także ci, którzy zakończyli zaangażowanie w pielgrzymkę, i na ich ręce chcę złożyć to podziękowanie. Jest to najpierw śp. dr Lucyna Wiśniewska, która przez tyle lat czuwała nad służbami medycznymi. Jej tragiczna śmierć w końcu ubiegłego roku jest jakimś obrazem naszych pielgrzymek, bo te swój kres mają w Bogu. Dziękuję także Piotrowi Kowalskiemu, który jako szef Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego przez szereg lat przygotowywał na pielgrzymi szlak wyposażoną karetkę, a obecnie przeszedł na inne stanowisko. Dzięki temu nie mieliśmy żadnego tragicznego przypadku. Ilu to ludzi noszę w moim sercu. Pamiętam też o policji, straży miejskiej i pracowniach WORD-u. Każdy z nich był wyjątkowy i budował mnie osobiście - mówi ks. Kszczot.

Ks. Krzysztof Bochniak na Jasną Górę pielgrzymuje od lat chłopięcych. Pochodzi z parafii katedralnej w Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął w 2013 roku. Był wikariuszem w Jedlni i Wierzbicy. Obecnie pracuje jako wikariusz w parafii św. Wacława w Radomiu. Jest katechetą, a w radomskiej Arce odpowiada za wolontariat. Jest ponadto kierownikiem pielgrzymki trzeźwościowej z Radomia do Niepokalanowa. - Na Jasną Górę pielgrzymuję od dziecka. Pełniłem tu wiele funkcji. Jako kleryk byłem pilotem. Potem byłem kierownikiem I i II kolumny. Od 2018 roku byłem zastępcą ks. Mirosława Kszczota. Na pątniczym szlaku spotykaliśmy się z nim od dobrych dwudziestu lat. I śmiało mogę powiedzieć, że to on mnie wychował w dziele pielgrzymki - mówi ks. Bochniak i dodaje: - Bardzo dziękuję bp. Markowi Solarczykowi za zaufanie. Poza moją funkcją w pielgrzymce właściwie nic więcej się nie zmienia. Mamy tych samych ludzi, te same służby. Wszystkich zapraszam do dalszej współpracy w tym wielkim dziele.

Podczas roboczego spotkania przewodników podsumowano sprawy, które wyłoniły się jako zebranie doświadczeń minionej pielgrzymki. Jedną z nich jest dalsze polepszenie obsługi trasy pielgrzymki dzięki aplikacjom internetowym.

- Chcemy bardziej skoordynować to, co dzieje się podczas pielgrzymki w sferze mediów społecznościowych, by relacje były bardziej jednolite, a przez to skuteczniej docierały do odbiorców. Na wzór służby porządkowej tworzymy służbę medialną. Pod koniec marca zorganizujemy  specjalne warsztaty. Już teraz, na nasze spotkanie przewodników, zaprosiliśmy panią Milenę Sowę, która w czasie ostatniej pielgrzymki tworzyła świetne medialne relacje z pątniczego szlaku grupy z radomskiego Idalina. Chcemy, by z nią tę służbę stworzą kolejni ludzie. Liczymy także na owocną współpracę tej służby z naszymi mediami diecezjalnymi, a tutaj z Radiem Plus Radom i z Gościem Niedzielnym - mówi ks. Bochniak.