Wielkopostny dzień skupienia nauczycieli i wychowawców

Marta Deka Marta Deka

publikacja 19.03.2023 16:03

- Jesteście w tych czasach niełatwych "od trudnych dusz", żeby kochać, nie zniechęcać się, mówić o świetle, które jest w Bogu - mówił do nauczycieli i pracowników oświaty bp Piotr Turzyński.

Msza św. sprawowana była w seminaryjnej kaplicy. Msza św. sprawowana była w seminaryjnej kaplicy.
Marta Deka /Foto Gość

Dzień skupienia, któremu przyświecało hasło: "Nie tak bowiem człowiek widzi, jak widzi Bóg",  zorganizowało duszpasterstwo nauczycieli. Do udziału w nim zaproszono nauczycieli, wychowawców, pedagogów, pracowników oświaty oraz ich duszpasterzy z całej diecezji.

- Wielkopostny dzień skupienia, jak każdego roku, odbywa się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu w IV Niedzielę Wielkiego Postu. Nauczyciele mówią, że czekają na ten dzień. Mogą spotkać się w kaplicy, przygotować do Świąt Wielkanocnych od strony duchowej poprzez uczestniczenie w Mszy św., konferencji, poprzez spowiedź, osobistą refleksję czy medytację. Jest to też doskonała okazja do spotkania w swoim środowisku nauczycieli, którzy dwa razy w roku uczestniczą w WSD w naszych dniach skupienia - mówi ks. Wojciech Wojtyła, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców.

Wielkopostne spotkanie poprowadził ks. Zbigniew Niemirski, biblista, kierownik radomskiego oddziału "Gościa Niedzielnego". Rozpoczęła je konferencja. Ksiądz Niemirski nawiązał w niej do hasła spotkania: "Nie tak bowiem człowiek widzi, jak widzi Bóg". - Pochodzi ono z pierwszego czytania IV Niedzieli Wielkiego Postu. Wraca do wydarzenia sprzed 3 tys. lat, kiedy to Pan Bóg, a nie Samuel wskazał, kto ma być kolejnym królem w Izraelu. Inne spojrzenie niż to Boże spowodowało w przeszłości między innymi prześladowania Kościoła i nienawiść do tej instytucji, o której Pan Jezus powiedział: "Mój Kościół" - mówi ks. Niemirski.

Po konferencji uczestnicy adorowali Najświętszy Sakrament. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Turzyński. Koncelebrowali ks. Niemirski, ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej,  ks. Wojtyła i ks. Karol Kowalczyk, ojciec duchowny WSD

W homilii ks. Niemirski, zatrzymując się na frazie "jak widzi Bóg", podkreślił, że Pan Bóg daje znaki. - Takimi znakami w kwestii świętości Jana Pawła II są nie tylko dogłębnie zbadanie cuda za jego przyczyną, ale też momenty, w których one się wydarzyły. Cud do beatyfikacji papieża Polaka wydarzył się w nocy, równe dwa miesiące po jego śmierci, a uzdrowiona zakonnica cierpiała na tę samą chorobę, z którą on się zmagał. Z kolei cud do kanonizacji wydarzył się w momencie, gdy trwała uroczystość jego beatyfikacji. Uzdrowiona prawniczka, wówczas w bardzo ciężkim stanie, oglądała tę transmisję uroczystości watykańskiej - mówił ks. Zbigniew.

Floribeth Mora Diaz, uzdrowiona w dniu beatyfikacji Jana Pawła II była na kanonizacji. Ks. Niemirski w gronie dziennikarzy z całego świata słuchał jej świadectwa. - Wówczas nikt nie miał żadnych pytań. Świadectwo wywarło na wszystkich ogromne wrażenie - mówi kierownik "Gościa Radomskiego".

Bp Piotr, zwracając się do nauczycieli i pracowników oświaty, powiedział, że są ważni. - Nie zniechęcajcie się. Jest zmaganie i walka w świecie. Słyszymy, ile agresji jest w młodych ludziach, ale jest i smutek, są depresje, są samobójstwa młodych. Jesteście potrzebni, żeby kochać następne pokolenie, żeby je szlifować. Kiedyś zapytałem jednej z mam na bierzmowaniu, jaka jest ta młodzież, czy dobra. Ona odpowiedziała, że trzeba szlifować. Młodzież jest dobra, ale trzeba ten diament szlifować. Pamiętajmy, że bł. Natalia Tułasiewicz, patronka nauczycieli, powiedziała: "Ja jestem od trudnych dusz". Jesteście i wy w tych czasach niełatwych "od trudnych dusz", żeby kochać, nie zniechęcać się, mówić o świetle, które jest w Bogu. Jeżdżąc po polonijnych parafiach, szkołach, zobaczyłem cudownych nauczycieli, oddanych sprawie kształtowania młodego pokolenia. Nie jesteście sami. Proszę was, żebyście zawsze byli po stronie prawdy, szlachetności i mieli odwagę. Proszę też o zaangażowanie w rekolekcjach szkolnych, parafialnych. Świadectwo nauczyciela to jest wielka rzecz i w pokoju nauczycielskim i wobec uczniów. To Pan Bóg to wszystko wynagrodzi i widzi - mówił bp Piotr.

- Te dni skupienia jaśnieją mocniejszym blaskiem na drodze naszego życia, bo kiedy troski dnia codziennego, zmaganie się z coraz trudniejszą rzeczywistością nas przygniotą, to wy wtedy nas tu zapraszacie. Wspieracie naszą wiarę, nadzieję, ale też wołacie: "Zbudź się śpiący i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus". Dziękujemy wam, że trwacie przy nas - podziękowała księżom przedstawicielka nauczycieli.

W spotkaniu wzięła udział Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.