Drugi dzień rekolekcji dla młodzieży w radomskiej katedrze

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 23.03.2023 21:37

- Pokuta jest naszą troską o udoskonalenie życia z Bogiem - powiedział bp Marek Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk udziela uczestnikom rekolekcji błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Bp Marek Solarczyk udziela uczestnikom rekolekcji błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W czwartek 23 marca odbyło się kolejne rekolekcyjne spotkanie z konferencją oraz nabożeństwo pokutne. Rekolekcjom, w których bierze udział młodzież ze szkół leżących na ternie dekanatu Radom Centrum, przyświeca hasło: "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam".

Drugiego dnia z uczestnikami spotkali się przedstawiciele Fundacji "Młodzi na progu". Na stronie internetowej piszą o sobie: "Towarzyszymy młodym niezależnie od przekonań religijnych, orientacji seksualnej i historii życia". Po południu "Młodzi na progu" zorganizowali spotkanie, na którym opowiadali o swej działalności.

O 11.00 bp Marek Solarczyk poprowadził nabożeństwo pokutne.

- Słowo pokuta, tajemnica pokuty, jej bogactwo - to jest pierwszy krok, który warto uczynić. Możemy mieć swoje własne wyobrażenia, czy wręcz doświadczenia. Słyszymy różne opinie. Gdy jest mowa o pokucie, to jest takie pierwsze wyobrażenie, że to będzie ciężkie, trudne i coś nieprzyjemnego. Z jednej strony to jest prawda, ale z drugiej strony: Dlaczego my na to tak patrzymy? Patrząc na Biblię, pokuta - tak to zwykłem tłumaczyć, kiedy wiele lat uczyłem w szkole - jest naszą troską o udoskonalenie życia z Bogiem - mówił ordynariusz.

W dalszej części konferencji biskup Marek odwołał się do przekonania dominikańskiego filozofa o. Józefa Bocheńskiego, który twierdził, że szczęście jest produktem ubocznym dobrze spełnionego obowiązku.

- Zanim człowiek rozpocznie swą drogę ku nawróceniu, czytaj: zdecyduje pójść do spowiedzi, to Pan Bóg już mieszka w domu jego życia. Bóg mieszka w domu twojego życia - powiedział pasterz diecezji.

Konferencja bp. Marka Solarczyka:

Po konferencji było wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwa uwielbienia i błogosławieństwo.

Także tego dnia w przebieg rekolekcji zaangażowały się sekcje: muzyczna, modlitewna, liturgiczna i medialna, w które zaangażowali się sami młodzi.

W piątek, ostatniego dnia rekolekcji, o 10.00 ordynariusz będzie przewodniczył Mszy św. - Każdego dnia można się włączyć. Zapraszamy więc jutro także tych, którzy jeszcze nie skorzystali z programu naszych spotkań - mówi ks. Krzysztof Bochniak, koordynator rekolekcji.