Lotnisko Warszawa-Radom zostało oficjalnie oddane do użytku

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 27.04.2023 15:40

- Zdejmujemy klątwę z Radomia, którą na to miasto po 1976 r. rzucili komuniści - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Lotnisko Warszawa-Radom zostało oficjalnie oddane do użytku Jest tradycją otwierania lotnisk, że pierwszy samolot, który na nim wyląduje, witany jest tzw. salutem wodnym. ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Port lotniczy poświęcił bp Marek Solarczyk. - Pobłogosław, Boże, wszystkim, którzy będą korzystali z tego lotniska. Bądź im przewodnikiem i opiekunem. Dzisiaj obchodzimy 9. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II, który modlił się na terenie tego lotniska. Dlatego przywołajmy jego wstawiennictwa: św. Janie Pawle II, módl się za nami! - powiedział ordynariusz.

W uroczystej inauguracji Portu Lotniczego Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku wzięli udział m.in. premier Morawiecki, Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, parlamentarzyści i samorządowcy.

Zostały odczytane listy od Andrzeja Dudy, prezydenta RP, Elżbiety Witek, marszałek Sejmu RP, i Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.

- Pamiętam doskonale wbicie pierwszej łopaty, bo ono było przez wielu obśmiewane. Mało kto wierzył w to, że ta inwestycja zostanie w ogóle dokończona, a jeśli już, to po wielu latach, w skromnym kształcie. Nie w tak wspaniałym wymiarze, jak możemy to obserwować. To jest dowód na to, że zdejmujemy klątwę z Radomia, którą na to miasto po 1976 r. rzucili komuniści. Chciałbym wyrazić wdzięczność pomysłodawcy i parlamentarzystom ziemi radomskiej za rozstrzygnięcie, aby port Warszawa-Radom nosił takie wspaniałe imię. To oddanie hołdu bohaterom radomskiego czerwca. Chylę czoła przed bohaterami naszej historii. Dziś port Warszawa-Okęcie jest absolutnie przeładowany. Utworzenie tego portu ma ogromne znaczenie dla odciążenia Warszawy, a w przyszłości także CPK - powiedział premier Morawiecki.

Przemawiali przedstawiciele polskiego parlamentu, jak i europarlamentu, a także Polskich Portów Lotniczych, inwestora cywilnego portu lotniczego w Radomiu. 

Po części oficjalnej, już na płycie lotniska, uczestnicy oglądali inauguracyjne lądowanie czarterowego boeinga Enter Air, który przyleciał z Warszawy.

Pierwszy rejsowy samolot z Paryża na nowo powstałym lotnisku wyląduje wieczorem 27 kwietnia. Następnego dnia lotnisko odprawi pasażerów do Rzymu i Paryża. Pierwszym lotem do Rzymu wybiera się delegacja reprezentująca Rodzinę Szkół Jana Pawła II. - Chcemy tam pomodlić się na grobie naszego patrona i prosić go o opiekę - mówi Jan Rychlicki, dyrektor PSP 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu, placówki, od której w Polsce i za granicą rozpoczęła się Rodzina Szkół Jana Pawła II.

Cywilny port lotniczy jest inwestycją nową w Radomiu, ale początki lotniska sięgają lat 30. ubiegłego stulecia, kiedy powstała tu Szkoła Podchorążych Lotnictwa. W tym czasie teren lotniska był użytkowany przez wojska polskie, a lotnisko służyło do szkolenia pilotów i personelu latającego.

Od podstaw został wybudowany nowoczesny terminal pasażerski wraz z parkingiem i całą niezbędną infrastrukturą. W ramach realizacji inwestycji wydłużono też istniejący pas startowy i wybudowano drogi kołowania i płyty postojowe. Port jest przygotowany do obsłużenia nawet 3 mln pasażerów rocznie. - Lotnisko na pewno jest nowoczesne i przyjazne. Zostało zaprojektowane pod kątem obsługi całych rodzin. Mieliśmy ten komfort, że mogliśmy pewne rzeczy zaplanować od samego początku i to oczywiście jest wielka przewaga. Staraliśmy się zadbać o to, aby państwo czuli się tu jak w domu. Mam nadzieję, że będzie to dobry wakacyjny punkt dla całej Polski Centralnej - mówił podczas otwarcia lotniska Stanisław Wojtera, prezes PPL.

Terminal lotniska ma powierzchnię ponad 30 tys. mkw. Szybką obsługę gwarantuje 31 stanowisk odprawy, 9 bramek wylotowych, 6 stanowisk kontroli paszportowej, 3 linie kontroli bezpieczeństwa oraz 2 karuzele odbioru bagażu.

Lotnisko Warszawa-Radom zostało oficjalnie oddane do użytku   Port lotniczy poświęcił bp Marek Solarczyk. ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość