Uroczyste poświęcenie ołtarza w kościele w Pionkach

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 02.05.2023 00:11

Odbyło się w parafii pw. NMP Królowej Polski. Liturgii przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk namaścił ołtarz olejem świętego krzyżma. Bp Marek Solarczyk namaścił ołtarz olejem świętego krzyżma.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Świątynia, choć w istocie nowa, bo jej budowa rozpoczęła się w 1985 roku, została w ostatnim czasie poddana gruntownym pracom remontowym które rozpoczęły się w grudniu 2021 roku. Objęły one otynkowanie elewacji świątyni, a także budynku plebanii. Wewnątrz kościoła dokonano ważnych zmian. - To, co tutaj dokonuje, to prace, które podjęliśmy dzięki ofiarności parafian. Remont kościoła, przebudowa prezbiterium, nowe tabernakulum, nowy ołtarz maryjny, i – co istotne - główny ołtarz świątyni. To są te dzieła, które podejmowaliśmy z parafianami. A do tego kończy się etap termomodernizacji plebanii i kościoła, z nowym posadzkowym ogrzewaniem, zrobione dzięki pozyskanym dotacjom z narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz z pożyczki, jaką wzięliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Ochrony Wodnej – mówi ks. Mariusz Wincewicz, proboszcz parafii od lipca 2018 roku.

Proboszcz jest wdzięczny wszystkim, którzy podjęli odważne dzieło renowacji, gdy  niespodziewanie przyszły zagrożenia: pandemia, a potem okoliczności związane z wojną w Ukrainie.

Podczas Mszy św. z poświęceniem ołtarza ks. Wincewicz dziękował za obecność na liturgii tym, którzy wspierali to dzieło: parlamentarzyście Andrzejowi Kosztowaniakowi, Robertowi Kowalczykowi, burmistrzowi Pionek, Kamili Kaczorowskiej, wiceburmistrz Pionek, Radzie Miasta Pionki, na czele z jej przewodniczącym Wojciechem Maślanką, Arturowi Michalskiemu, prezesowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz Markowi Ryszce, prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- To nasza wyjątkowa troska o to, by ołtarz stał się zawsze dla nas bramą nieba i świętości - powiedział w homilii bp Marek Solarczyk. Ordynariusz, pokazując Maryję jako Tę, która z racji noszenia w swym łonie i narodzin Bożego Syna, była też ołtarzem, powiedział: - Niech Ona oręduje za nami, abyśmy i w naszym życiu odkryli te wyjątkowe dary. Abyśmy przystępując do owoców, jakie Bóg nam ofiaruje z tego ołtarza, zanieśli je do innych; do tych, wśród których żyjemy i z którymi żyjemy i do których nas Bóg poprowadzi. Oto jest ten wyjątkowy dar, że Bóg żyje i to życie nam ofiarowuje i chce, abyśmy z Nim żyli. A my bądźmy świadkami tego życia.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

Jak przypomina ks. Michał Krawczyk, historyk sztuki, i badacz dziejów diecezji radomskiej: - Starania o utworzenie nowej parafii i budowę kościoła na os. Podgóry w Pionkach rozpoczął w 1981 roku ks. Wacław Krzysztofik, proboszcz parafii pw. św. Barbary. 11 listopada 1982 roku bp Edward Materski poświęcił krzyż i plac pod budowę kościoła. Drewniana kaplica została zbudowana w 1983 roku. Poświęcił ją bp Stanisław Sygnet. Systematyczne duszpasterstwo rozpoczęło się 20 kwietnia 1983 roku,  w czasie uroczystości nawiedzenia kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Parafia została erygowana przez bp. Edwarda Materskiego 1 stycznia 1984 roku Jej pierwszym proboszczem został mianowany ks. Leon Czerwiński. W 1984 roku zbudowano tymczasową plebanię i wikariat oraz salki katechetyczne. Budowę murowanej trójnawowej świątyni rozpoczęto w 1985 roku według projektu architekta Olgierda Jagiełło, Jerzego Szczepanika–Dzikowskiego, Jacka Laskowskiego oraz konstruktora Piotra Pachowskiego. Dolny kościół został poświęcony 3 maja 1987 roku. Górny kościół został poświęcony dziesięć lat później. Uroczysta dedykacja kościoła odbyła się 28 listopada 2009 roku. Uroczystości przewodniczył bp Henryk Tomasik.

Po Mszy św. uczestnicy zostali zaproszeni na parafialny piknik. Był grill, a dla obecnych wystąpił zespół "Guzowianki".

Na zakończenie odbyło się pierwsze w tym roku nabożeństwo majowe.