Z Kresów na ziemię radomską

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 19.05.2023 12:49

Muzeum Wsi Radomskiej w przygotowuje wystawę, a jej organizatorzy zwracają się z apelem m.in. o wypożyczenie przedmiotów, które zostały przywiezione przez Kresowiaków na teren ziemi radomskiej.

Ten zegar, wśród innych pamiątkowych rzeczy, będzie można zobaczyć na wystawie. Ten zegar, wśród innych pamiątkowych rzeczy, będzie można zobaczyć na wystawie.
Sebastian Klochowicz

Radomski skansen organizuje wystawę czasową: „Z Kresów na ziemię radomską. Pamiątki z południowo-wschodnich terenów II Rzeczypospolitej w zbiorach mieszkańców regionu radomskiego”. Ekspozycja będzie prezentować przedmioty ze zbiorów osób mających polskie korzenie rodzinne na Kresach południowo-wschodnich przedwojennej Polski (Małopolska wschodnia, Wołyń, Podole - inaczej województwo lwowskie, stanisławowskie, wołyńskie, tarnopolskie), a obecnie lub dawniej mieszkających na ziemi radomskiej (region radomski jest obszarem określanym przez rzeki: Pilicę na północy, Wisłę na wschodzie, Kamienną na południu i Drzewiczkę na zachodzie).

W związku z tym Muzeum zwraca się z apelem o wypożyczenie na czas określony przedmiotów, które zostały zabrane przez Kresowiaków opuszczających swe małe ojczyzny i osiadłych na ziemi radomskiej. Mogą to być rzeczy różnych kategorii m.in.: wyposażenie wnętrz, bibeloty, dewocjonalia, biżuteria, dokumenty, fotografie, książki, rzeczy osobiste.

- Należy podkreślić, że wypożyczane na wystawę przedmioty powinny być w posiadaniu Kresowian jeszcze przed stałym wyjazdem z Kresów do Polski, a więc nie chodzi o pamiątki i suweniry pozyskane podczas późniejszych wycieczek z Polski na Kresy. Wystawa będzie eksponowana od września. Po zakończeniu wystawy przedmioty zostaną zwrócone ich właścicielom. Wystawie będzie towarzyszyć książka. Będą w niej fotografie zgromadzonych przedmiotów. Publikacja ukaże się w roku 2024 - mówi Marcin Stańczuk, odpowiedzialny za zorganizowanie wystawy i za publikację.

Do książki zbierane są również relacje wspomnieniowe o losach rodzin żyjących na południowo-wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej. Wspomnienie takie może dotyczyć pojedynczych sytuacji i wydarzeń, a może też być szerszym opisem życia. Zainteresowaniem objęty jest każdy aspekt dawnej egzystencji. Osoby, które zechcą podzielić się wspomnieniami o losach rodzin żyjących na południowo-wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej, mogą wysłać je w formie pisemnej na  adres: marcin.stanczuk@muzeum-radom.pl. . Można też skontaktować się z osoba odpowiedzialną za powstanie książki, dzwoniąc pod podany niżej numer telefonu. W spisywaniu rodzinnych wspomnień może też pomóc autor publikacji.

Wszystkie informacje o wystawie i książce można uzyskać pod numerem telefonu:

48 332 92 81 (prosić o połączenie z muzealnym Działem Kultury Wsi).

Jeśli przedmioty z Kresów są dla ich właścicieli zbyt cenne, aby jest wypożyczyć, można wykonać ich zdjęcie lub skan w przypadku dokumentów i fotografii i wysłać je na adres marcin.stanczuk@muzeum-radom.pl. Zdjęcia i skany muszą być opatrzone opisem: kto lub co prezentuje zdjęcie lub skan, materiał z którego jest wykonany przedmiot, wymiary.