32. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Radomiu

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 04.06.2023 22:40

Z tej okazji Mszy św. w radomskiej katedrze przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Podczas liturgii został użyty kielich mszalny, który diecezji podczas wizyty w Radomiu ofiarował Jan Paweł II. Podczas liturgii został użyty kielich mszalny, który diecezji podczas wizyty w Radomiu ofiarował Jan Paweł II.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Papież Polak 4 czerwca 1991 roku na lotnisku w Radomiu sprawował Mszę św. Następnie poświęcił nowo wybudowany gmach Wyższego Seminarium Duchownego, a potem - po nawiedzeniu obecnej katedry, kościoła pw. Opieki NMP - modlił się przy pomniku, upamiętniającym robotniczy protest z czerwca 1976 roku.

- Rocznica pobytu ojca świętego Jana Pawła II w Radomiu to jest wyjątkowy czas, wyjątkowe dziedzictwo, a dla nad dzisiaj wyjątkowa nadzieja. Mówimy pobyt, ale to była przecież Eucharystia, modlitwa, przejmująca homilia z nawiązaniem do przykazania "Nie zabijaj!", a jednocześnie wydobycie piękna błogosławieństwa o tych, którzy "łakną i pragną sprawiedliwości". To jest i nasza dzisiejsza katedra radomska, to jest i seminarium, to jest i pomnik upamiętniający prześladowanych po wydarzeniach czerwca 1976 roku. Wielkie świadectwo bliskości z człowiekiem. Dzisiaj możemy powiedzieć o papieżu, świadectwo człowieka, który przynosił Boga. Jest to też dla nas zobowiązanie, abyśmy otoczyli troską tę jedność i bliskość naszą jednością i mocą, która płynie od Boga za wstawiennictwem św. Jana Pawła II - powiedział bp Marek Solarczyk.

W homilii ordynariusz radomski podkreślił, że św. Jan Paweł II zostawił nam przesłanie, abyśmy budowali i chronili naszą Ojczyznę.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

We wspólnej rocznicowej modlitwie uczestniczyli między innymi: Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, oraz parlamentarzyści  Anna Kwiecień, Marek Suski i Zbigniew Kuźmiuk, a także Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki, oraz Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu. Obecni  byli też przedstawiciele Urzędu Miasta Radom, a także reprezentanci stowarzyszeń i ruchów, w tym radomskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Po Mszy św., przy pomniku Jana Pawła II, ustawionym przed radomską katedrą,  delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.