Zakończyła się pierwsza edycja konkursu wiedzy o dziejach Radomia

Marta Deka Marta Deka

publikacja 12.06.2023 17:05

Do Konkursu Wiedzy o Historii Radomia o Laur Dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu "Zachować i Wychować" zgłosiło się 17 szkół.

Uczestnicy finałowych zmagań z opiekunami i organizatorami. Uczestnicy finałowych zmagań z opiekunami i organizatorami.
Marta Deka /Foto Gość

Konkurs zorganizowało Muzeum im. Jacka Malczewskiego, które świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. Finał odbył się w formule popularnego teleturnieju "Jeden z Dziesięciu" na scenie głównej Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego. Rywalizowali najpierw uczniowie szkół podstawowych, a potem ponadpodstawowych, którzy musieli się zmierzyć z podchwytliwymi pytaniami związanymi z dziejami Radomia.

- Muzeum oprócz tego, żeby zachować historię dla potomnych, ma również wymiar edukacyjny. I w niego bardzo dobrze wpisuje się ten konkurs. Bardzo się cieszę, że aż 17 szkół uczestniczyło w tym konkursie. Gratuluję uczestnikom i ich opiekunom. Myślę, że w przyszłym roku będzie jeszcze więcej szkół - mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego. - Podczas obchodów głównych jubileuszu naszego muzeum, na październikowej gali, wręczone zostaną dla zwycięskich szkół specjalne statuetki - laury, które wykonał słynny polski rzeźbiarz i medalier Krzysztof Nitsch - dodaje.

Nagrody uczniom i opiekunom wręczali L. Ruszczyk i Adam Duszyk, wicedyrektor muzeum.

- Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które tak kompleksowo podeszło do edukacji regionalnej, a to jest bardzo ważne, bo dzieci i młodzież muszą wiedzieć o historii miasta, w którym się urodziły, chodzą do szkoły i być może kiedyś będą pracować. Opracowaliśmy Radomski Program Edukacji Historycznej, który składa się z wielu elementów - to są dwa tomy scenariuszy, zeszyt ćwiczeń, Muzeum Historii Radomia, strona internetowa z materiałami multimedialnymi. A ten konkurs jest wisienką na torcie, który wieńczy dzieło i pozwala sprawdzić pracę nauczycieli, ale też pracę uczniów z całego roku. Będzie to konkurs cykliczny. Chcemy, żeby wpisał się na stałe w koloryt edukacyjny naszego miasta - mówi A. Duszyk i podkreśla, że poziom konkursu był bardzo wysoki.

Laureaci:

Szkoły podstawowe

  • I miejsce: Mikołaj Kępa - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. A. Mickiewicza w Radomiu
  • II miejsce: Michał Rogoziński - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna im. bp. Jana Chrapka w Radomiu
  • III miejsce: Maja Czerwiec - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 im. Władysława Syrokomli w Radomiu

Szkoły ponadpodstawowe

  • I miejsce: Kacper Kurys - X Liceum Ogólnokształcące im. S. Konarskiego w Radomiu

- Bardzo lubię historię, dlatego chciałem sprawdzić, co wiem o Radomiu. To dla każdego radomianina powinno być ważne. Kiedy uczyłem się do tego konkursu, to zauważyłem, że ja tak naprawdę nic nie wiem o Radomiu. Jeżeli wgłębić się w historię miasta i jego zakamarki, to myślę, że wiele osób by się zdziwiło, w jakim pięknym mieście my naprawdę żyjemy - mówi Kacper.

  • II miejsce: Piotr Siara - I Liceum Ogólnokształcące im M. Kopernika w Radomiu
  • III miejsce: Błażej Śliwiński - Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu