Radomskie obchody Święta Wojska Polskiego

Marta Deka Marta Deka

publikacja 15.08.2023 19:04

W kościele garnizonowym sprawowano Mszę św. w intencji ojczyzny i polskich żołnierzy. Był uroczysta zbiórka. Na koniec żołnierze zaprosili na piknik wojskowy.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. Uroczystości rozpoczęła Msza św.
Marta Deka /Foto Gość

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą.

Radomskie obchody rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. ppłk Łukasz Józef Hubacz, proboszcz parafii wojskowej.

- Maryja jest potrzebna w naszym życiu, w Kościele, we wspólnocie. Jest potrzebna, aby Jezus był bardziej obecny, działający, bardziej widoczny. Maryja jest zasadniczym świadectwem, dowodem, elementem w naszej drodze do Jezusa i warto na Nią postawić. Potrzeba nam, Polakom - ludziom wszystkich stanów, wszelkich talentów, ludziom munduru - jak Maryja nieść nie przekleństwo, nie kłamstwo, nie propagandę i pogardę, nie intrygę, nie złorzeczenie, lecz błogosławieństwo, odwagę i nadzieję. Tej odwagi i nadziei wam życzę za przyczyną Maryi - mówił w homilii ks. Hubacz.

Dalsze uroczystości odbyły się na pl. Konstytucji 3 Maja. Była uroczysta zbiórka. Odczytany został apel pamięci, a delegacje złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

- Wielokrotnie, gdy spotykaliśmy się przed kościołem garnizonowym, powtarzałem, żebyśmy nie doczekali takich czasów, kiedy żołnierze Wojska Polskiego będą musieli stać i bronić ojczyzny, kiedy będą musieli stać w obronie świata wolnego. I dzisiaj jest taki czas, czas bardzo skomplikowany i bardzo dynamiczny. Za naszą wschodnią granicą toczy się regularna wojna. Wojna totalna na zniszczenie narodu. Dzisiaj musimy być przygotowani na każdą możliwość i każde wyzwanie, jakie stawia przed nami nasza ojczyzna. Dziękuję tu obecnym żołnierzom, a na wasze ręce również tym współbraciom w służbie, którzy są teraz na granicy. Obecnie blisko 10 tys. żołnierzy służy w obronie Rzeczypospolitej na polsko-białoruskiej granicy - mówił Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. - Dziś czas świętowania. Wszystkim obecnym tu żołnierzom, ich rodzinom, wszystkim pracownikom cywilnym resortu obrony narodowej dziękuję za służbę i życzę, aby służba Rzeczypospolitej przynosiła wam chlubę i dumę, aby nikt nie odważył się podnosić ręki i złego słowa na polski mundur, abyście zawsze byli obdarzani wielkim szacunkiem - dodał wiceminister.

W. Skurkiewicz poinformował też, że 42. Baza Lotnictwa Szkolnego będzie rozbudowywana. Już wkrótce rozpocznie się budowa nowych obiektów.

- Panie, panowie oficerowie, żołnierze, społeczeństwo obdarza najwyższym szacunkiem i czcią te wartości, na straży których stoicie. Wielka na was ciąży odpowiedzialność i wielka wam chwała za to, że do jej przyjęcia jesteście zawsze gotowi. Przyjmijcie dziś nasze podziękowania za to, że możemy na was liczyć - mówił prezydent Radomia Radosław Witkowski i zaprosił wszystkich na zbliżające się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show, które odbędą się 26 i 27 sierpnia na lotnisku na Sadkowie. - To będzie wspaniała okazja, by zobaczyć to, o czym dziś w dniu święta Wojska Polskiego tak z dumą mówimy. Wspólnie będziemy mogli podziwiać niezwykłe umiejętności polskich pilotów, a także naszych zagranicznych gości - dodał prezydent.

Po oficjalnych uroczystościach na ulicach Żeromskiego i Mickiewicza, na placu Corazziego i w parku im. Tadeusza Kościuszki odbył się piknik wojskowy.

Na pikniku można było obejrzeć wystawę statyczną sprzętu wojskowego. Duże zainteresowanie budził koreański czołg K2 Black Panther, który od niedawna znajduje się na wyposażeniu polskiej armii. - Odchodzimy od sprzętu postsowieckiego. Przezbrajamy się na nowoczesne czołgi. Czołg K2 Black Panther to jest najnowszy nabytek dla wojska. Bez wątpienia to jest sprzęt, który będzie się sprawdzał w boju. Będzie on również współprodukowany przez polski przemysł zbrojeniowy, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego przemysłu obronnego - mówił W. Skurkiewicz.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści ziemi radomskiej, władze miasta, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych organizacji i stowarzyszeń, kombatanci i weterani.