100. rocznica konsekracji świątyni w Odrzywole, w powiecie przysuskim

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

|

GOSC.PL

publikacja 27.09.2023 19:19

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Marek Solarczyk. W koncelebrze uczestniczyli kapłani pochodzący z miejscowej parafii.

Ordynariusz z koncelbransami. Obok biskupa z lewej stoi ks. Adam Łukiewicz. Ordynariusz z koncelbransami. Obok biskupa z lewej stoi ks. Adam Łukiewicz.
Archiwum parafii w Odrzywole

Konsekracja kościoła odbyła się 25 września 1923 roku. Obecny był na niej ówczesny prezydent Stanisław Wojciechowski. Konsekratorem był bp Paweł Kubicki.

Jubileuszowe uroczystości poprzedziły Misje Ewangelizacyjne, które poprowadził ks. Rafał Piekarski. W niedzielę 24 września, uroczystej Eucharystii przewodniczył ordynariusz bp Marek Solarczyk. W koncelebrze uczestniczyli kapłani pochodzący z parafii Odrzywół: o. Józef Łaski OFM Cap - posługujący w klasztorze w Warszawie, ks. Michał Spociński - proboszcz kolegiaty pw. św Marcina w Opatowie, ks. Edward Nowakowski - proboszcz parafii pw. Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, ks. Wiesław Zawada - proboszcz parafii pw. bł. Władysława z Gielniowa w Gielniowe, ks. Stanisław Kwiatkowski - proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Smogorzowie, ks. Maciej Kornata - proboszcz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Dąbrówce Nagórnej, ks. Marek Kumór - proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Gości i parafian powitali proboszcz ks. kan. Adam Łukiewicz oraz  Marian Kmieciak, wójt gminy Odrzywół.

Słowa podziękowania, nawiązując do homilii ordynariusza, wypowiedział Marian Niemirski, parafianin, starosta przysuski: - Jest wielką umiejętnością, by słowa znaczące wypowiadać tak, by trafiały do wszystkich serc i umysłów, by miały siłę wpływania na ludzkie losy. Za takie słowa właśnie do nas wypowiadane dziękuję. Bardzo ich potrzebujemy, ponieważ są dla nas wskazówką i życiowym drogowskazem.

Na temat Odrzywołu i znajdującego się tam kościoła tak napisano na stronie diecezji radomskiej: „Odrzywół był gniazdem rodu Nałęczów Odrzywolskich. Dobrogost Czarny z Odrzywołu, starosta radomski, zbudował w 1409 r. most łyżwowy do przeprawy przez Wisłę pod Czerwińskiem wojsk polskich przed bitwą grunwaldzką. Otrzymał on od króla Władysława Jagiełły w 1418 r. przywilej założenia miasta na gruntach wsi Wysokin (pierwotna nazwa miasta) na prawie niemieckim. Król Zygmunt August zezwolił w 1553 r. na zmianę nazwy na Odrzywół. Najazd szwedzki zniszczył miasto. W 1867 r. utraciło ono prawa miejskie. Pierwotny kościół pochodził z XIV w. Na przełomie XVI i XVII w. został zamieniony na zbór kalwiński. Obecna świątynia pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Stanisława bp., wg projektu arch. Konstantego Wojciechowskiego i Jarosława Wojciechowskiego z Warszawy, została wzniesiona w latach 1898–1907 staraniem ks. Antoniego Aksamitowskiego, ks. Jana Kołdy i ks. Jana Wolskiego. Kościół uległ uszkodzeniu podczas I wojny światowej, następnie został odnowiony staraniem ks. Bolesława Raczkowskiego. Dedykacji świątyni dokonał bp Paweł Kubicki 25 IX 1923 r. W 1966 r. kościół restaurowano staraniem ks. Jerzego Kotyry. W 2007 r. przebudowano prezbiterium staraniem ks. Adama Łukiewicza. Kościół jest w stylu neogotyckim, jest budowlą trójnawową, halową, zbudowaną z czerwonej cegły”.

Parafia posiada kościoły filialne: pw. św. Stanisława Kostki w Lipinach i pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ossie.

Do parafii należą: Ceteń, Emilianów, Janówek, Jelonek, Kamienna Wola, Kłonna, Lipiny, Nowy Świat, Odrzywół, Ossa, Prosna, Różanna, Stanisławów, Wandzinów, Wysokin, Żdżarki.