Ukazał się pierwszy tom "Dziejów Radomia"

Marta Deka Marta Deka

publikacja 10.10.2023 00:15

Jest to wyjątkowe wydawnictwo, które będzie opisywało w czterech tomach pełną historię Radomia. Pierwszy z nich opowiada o historii miasta do roku 1795.

O monografii opowiadał prof. Dariusz Kupisz. O monografii opowiadał prof. Dariusz Kupisz.
Marta Deka /Foto Gość

Autorami tomu pierwszego, który liczy ponad 420 stron, są prof. dr hab. Dariusz Kupisz, pracownik Instytutu Historii UMCS w Lublinie, i dr Maciej Trzeciecki z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Promocja monografii odbyła się 9 października w kamienicy Deskurów.

- Prace rozpoczęły się na długo przed decyzją, że monografia się ukaże, ponieważ od lat marzyłem o tym, żeby zrealizować taki projekt. Musiały być kwerendy w archiwach, nie tylko w radomskim, bo do pierwszego tomu niewiele tam znaleźliśmy, ale przede wszystkim w Warszawie, Krakowie i Sandomierzu. Zaskoczyła mnie ilość zachowanych oryginalnych przywilejów królewskich dla Radomia, niestety w większości bez pieczęci, ale to są piękne pergaminy, których część udało się zaprezentować jako materiał ilustracyjny w książce - mówi prof. Kupisz.

Pierwszy tom obejmuje okres od pradziejów po III rozbiór Polski, czyli rok 1795. M. Trzeciecki opracował dwa pierwsze rozdziały do XIII wieku. D. Kupisz kolejne od lokacji Radomia aż po rozbiory. - Chodziło nam o to, by nie było zbyt wielu autorów, ponieważ wtedy trudniej i dłużej się pracuje i te teksty różnią się. Książka nie jest napisana suchym naukowym językiem, ale takim do czytania, ale to ocenią czytelnicy - mówi prof. Kupisz.

W książce znalazły się ilustracje, grafiki, plany radomskiego zamku, kościołów, miasta z ówczesnymi nazwami ulic. - Interesujące dla czytelnika będzie też to, że w książce piszemy nie tylko o samym Radomiu, ale też o miejscowościach otaczających miasto, które dzisiaj są jego dzielnicami - wyjaśnia prof. Kupisz.

W spotkaniu oprócz autorów uczestniczyli: prezydent Radosław Witkowski, Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia, Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego, Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego, i Adam Duszyk, wicedyrektor muzeum.

- Mamy pierwszy tom, a za miesiąc będziemy mieli drugi, bo plan był taki, że w 2023 roku ukażą się dwa pierwszy tomy, czyli pierwszy do III rozbioru Polski i drugi do odzyskania niepodległości, a w 2026 roku ukażą się dwa kolejne tomy. Realizujemy projekt, z czego się bardzo cieszę. Od 40 lat czekamy na taką monografię. Ostatnia próba została podjęta w 1985 roku. W tym roku obchodzimy 100-lecie Muzeum Jacka Malczewskiego. Zsynchronizowaliśmy wydanie monografii z naszym jubileuszem, bo zmieniamy filozofię naszego muzeum. Staramy się wychodzić w przestrzeń miasta z różnymi projektami - wyjaśnia A. Duszyk.

- W związku z 100. rocznicą powstania Muzeum im. Jacka Malczewskiego podjęliśmy starania, by ta publikacja mogła się ukazać. Przeznaczyliśmy ponad 300 tys. zł, by zostały opisane dzieje Radomia, bo one są długie i piękne - mówił R. Rajkowski.

- Od kilku lat akcentujemy, jak ważnym miejscem w historii Polski jest Radom, podkreślając np. wydarzenia z 1976 roku. Monografia "Dzieje Radomia" będzie wypełniać ten kierunek, który stawiam przed sobą i całym zespołem, że jesteśmy też od tego, by dbać o naszą historię i poprzez nią promować nasze miasto - mówił Radosław Witkowski.

Monografię dziejów Radomia sfinansowały wspólnie Samorząd Województwa Mazowieckiego i Gmina Miasta Radomia. Jej wydawcami są Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu oraz OKiSz Resursa Obywatelska.

- Cieszy nas, że jako instytucja od wielu lat zajmująca się popularyzacją wiedzy o naszym regionie, jesteśmy współwydawcą tej monografii. To pierwsza tak duża publikacja o historii Radomia i bardzo cenna. Zachęcam do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie będziemy ogłaszać konkursy. Nagrodą będzie jeden z tomów monografii Radomia - mówi Justyna Górska-Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej.