Inauguracja roku akademickiego w WSD w Radomiu

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 18.10.2023 10:18

- Wkraczamy w nowy rok akademicki, 34. w historii naszej wspólnoty, i zawierzamy ten czas opiece Matki Bożej Niepokalanej, patronce naszego seminarium, i św. Józefowi. Prosimy również o wstawiennictwo św. Jana Pawła II - powiedział ks. dr Marek Adamczyk, rektor radomskiego seminarium.

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. Marek Jadodziński. Przy mikrofonie - ksiądz rektor. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. Marek Jadodziński. Przy mikrofonie - ksiądz rektor.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Mszy św. w seminaryjnej kaplicy przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk. W modlitwie uczestniczył również bp Piotr Turzyński. - Niech ta Eucharystia będzie źródłem naszej nadziei i umocnieniem naszej wytrwałości, aby wszyscy czuli, że są uczestnikami wspólnego stołu nauki i radowali się owocami tego wszystkiego, co będą przynosiły wykłady, ćwiczenia i różne inne formy, również egzaminacyjne - powiedział biskup.

Dalsza część uroczystości odbywała się w Auli im. św. Jana Pawła II.

Obecnych powitał rektor ks. dr Marek Adamczyk. Powiedział też o seminaryjnej formacji. - W naszych marzeniach formacyjnych staramy się przez studia, rytm życia duchowego, liczne praktyki duszpasterskie formację ludzką i społeczną, tworzyć warunki do uformowania świętości odpornej na zgorszenie, świętości mądrej i pogłębionej intelektualnie, i świętości zdolnej do pasterskiej gorliwości. Prosimy też o to, żeby modlitwą towarzyszyć przyszłym kapłanom w ich formacji. Życzę również w tym miejscu wszystkim alumnom, szczególnie alumnom z pierwszego roku, żeby taki kierunek formacji stał się ich udziałem, do tego rodzaju świętości - mówił rektor WSD.

Przez akt afiliacji każdy alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu jest również studentem Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Dykasteria ds. Kultury i Edukacji zatwierdziła powołane zgodnie z papieskimi zaleceniami Instytut Teologiczny św. Kazimierza w Radomiu, który wraz z Wydziałem Teologii Katolickiej Uniwersytetu Lubelskiego odpowiada za akademicki wymiar formacji alumnów. Dyrektorem instytutu został ks. dr Sławomir Czajka

Indeksy alumnom pierwszego roku wręczył ks. prof. Marcin Składanowski, prodziekan do spraw kształcenie Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. św. Jana Pawła II, dyrektor Szkoły Doktorskiej KUL.

W radomskim seminarium jest 31 kleryków. Czterech rozpoczęło formację seminaryjną. Na ostatnim roku jest 11 kleryków w tym 10 diakonów.

- Takie rozpoczęcie roku akademickiego jest zawsze bardzo ważnym momentem zwłaszcza dla braci z pierwszego roku, dla których wszystko jest nowe. To taka wyraźna cezura, otrzymanie indeksów, perspektywa solidnej pracy intelektualnej, ale to też taki czas na zatrzymanie się, na modlitwę. Inauguracja roku akademickiego w seminarium to święto nie tylko alumnów, profesorów, ale tych wszystkich środowisk w Kościele diecezjalnym, lokalnym, które wspierają środowisko Wyższego Seminarium Duchownego. Dlatego na inauguracji oprócz przedstawicieli świata akademickiego miasta Radomia, oprócz przedstawicieli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, profesorów, były zaproszone również wspólnoty, grupy, które na stałe współpracują z seminarium - chociażby poprzez fakt, że alumni biorą udział w praktykach, angażują się w życie danych wspólnot, w ramach praktyk duszpasterskich - mówił ks. M. Adamczyk.

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. Marek Jagodziński, członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej, powołanej przez Ojca Świętego dlatego, by być dla niego wsparciem.

- Tę komisję tworzy 30 najwybitniejszych teologów z całego świata. Powodem do radości dla nas jest to, że wśród nich jest wykładowca WSD w Radomiu ks. Marek Jagodziński. Ks. Jagodziński z jednej strony jest wielkim erudytą, napisał 15 książek, ponad 150 artykułów, ale też drugie jego doświadczenia, takiej współpracy teologicznej o wymiarze międzynarodowym są bardzo cenne. Dlatego został poproszony o taki wykład: „Teolog w zglobalizowanym świecie” - podkreśla ksiądz rektor.

Wykład dotyczył napięcia pomiędzy światem, który jest spluralizowany, jest różnorodny, i jednocześnie koniecznością zachowania swojej mocnej tożsamości, opartej na prawdzie przez ludzi wierzących.

 - Ks. prof. Jagodziński zastanawiał się, jak w praktyce może wyglądać osiągnięcie takiej równowagi. W wykładzie zawarte były bardzo aktualne odniesienia dotyczące Synodu, synodalności, ale też np. pytań, które były stawiane papieżowi w ramach tzw. dubiów - podsumowuje ks. Adamczyk.

Pierwszy rok formacji w WSD w Radomiu rozpoczął Igor Papiński z parafii pw. Świętej Trójcy w Białobrzegach. - Myślę, że w życiu chłopaka, który związany jest ze służbą liturgiczną czy ruchem oazowym, czyli po prostu, kiedy poznaje Pana Boga, kiedy jest blisko Kościoła, pojawia się myśl, czy Bóg nie wzywa go do tej służby przy ołtarzu, w sakramentach. W myślach wielu chłopaków taki pomysł się rodzi. Postanowiłem spróbować, żeby to powołanie rozeznać. Myślę, że to jest najlepsze miejsce i najlepsze środowisko, żeby wsłuchać się w tu głos Boży i najlepiej go rozeznać - zapewnia Igor.

Formację seminaryjna rozpoczyna również Szymon Wawrzak z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Radomiu. - Powołanie wciąż krążyło mi w głowie. Seminarium, to jest takie miejsce, gdzie Pan Bóg pozwala nam rozeznać, czy to jest ta droga, którą chcemy podążać i to jest to, co sprawi, że będziemy w życiu szczęśliwi. Na pierwszym roku są głównie przedmioty związane z filozofią, takim wstępem do tego, żeby można było wejść głębiej w historię naszej wiary i dogłębnie ją zrozumieć - mówi Szymon.