Radomski skansen już większy

Marta Deka Marta Deka

|

GOSC.PL

publikacja 10.11.2023 22:25

O niemal 4 hektary powiększyła się powierzchnia Muzeum Wsi Radomskiej. Samorząd województwa mazowieckiego zakupił nową nieruchomość, na której powstanie zespół małomiasteczkowy.

Umowę podpisano w dworze z Brzeziec. Umowę podpisano w dworze z Brzeziec.
Marta Deka /Foto Gość

Zakupiona nieruchomość to działka o powierzchni 39,3 tys. m kw., która znajduje się pomiędzy ul. Starokrakowską a  dotychczasową wschodnią granicą skansenu. Właśnie tu w niedalekiej przyszłości powstanie nowy kompleks radomskiego skansenu.

Akty notarialne dotyczące nabycia nieruchomości zostały podpisane 10 listopada w dworze z Brzeziec. Dzięki temu skansen z nowo nabytymi gruntami zajmuje już prawie 40 hektarów. - Skanseny to pewnego rodzaju wehikuły czasu. Nie ograniczamy się tu do podziwiania dzieł sztuki i przyglądania się eksponatom, za to udajemy się w swoistą podróż w czasie i wkraczamy w zupełnie inny wymiar poznawania historii naszych przodków, ich zwyczajów i stylu życia. Muzeum Wsi Radomskiej jest tego doskonałym przykładem, dlatego inwestujemy w jego rozwój - mówi marszałek Adam Struzik.

Zespół małomiasteczkowy będzie składał się z rynku z czterema zabudowanymi pierzejami. Na dwóch z nich zostaną ulokowane obiekty, które muzeum ma już w swoich zbiorach. Będą tu prezentowane budynki z północnej  i wschodniej części regionu radomskiego. Natomiast pozostałe dwie pierzeje powstaną z budynków pochodzących z południowej części regionu. Odtworzone zostaną m.in. dawny sklep, apteka, zakład krawiecki, szewski i warsztat zegarmistrzowski.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski powiedział, że to ważny moment dla radomskiego skansenu. – Ta inwestycja otwiera nowy rozdział w historii muzeum. Ziszczą się bowiem plany, które zrodziły się już w  latach 70. ubiegłego wieku. Wówczas budowa zespołu małomiasteczkowego nie była możliwa z  uwagi na brak odpowiedniego miejsca i przestrzeni. Postanowiliśmy to zmienić, znaleźliśmy środki w naszym budżecie i dziś zakup nowego terenu stał się faktem - mówi R. Rajkowski.

Ilona Jaroszek, dyrektor MWR, przyznała, że działania zmierzające do realizacji tego przedsięwzięcia trwały od wielu lat. -  Muzeum gromadzi kolekcje, które staną się częścią ekspozycji małego miasteczka. W ostatnim czasie powstały już pierwsze przymiarki do  planowanego rynku małomiasteczkowego, które będą rozwijane, a ich ostateczny kształt poznamy w niedalekiej przyszłości. Cieszę się, że wraz z nabyciem gruntów, powiększymy obszar naszego muzeum, a jednocześnie zdecydowanie wzbogacimy jego ofertę dla zwiedzających - powiedziała I. Jaroszek.