40 lat temu odprawiono pierwszą Mszę św.

Radosław Mizera

publikacja 25.12.2023 10:59

Historia tego wydarzenia dotyczy parafii św. Rafała Kalinowskiego w Radomiu.

40 lat temu odprawiono pierwszą Mszę św. Bp Solarczyk życzył, aby uroczystość Narodzenia Pańskiego potwierdziła piękno i moc bliskości z Bogiem. Radosław Mizera /Foto Gość

Z tej racji Mszy św. Pasterskiej przewodniczył bp Marek Solarczyk. W homilii życzył, aby czas świąt Narodzenia Bożego sprawił, że umocnimy i odnowimy wiarę, iż jesteśmy z Bogiem, a Bóg jest w nas, że jest w naszym życiu jako Ten przedziwny doradca.

- Można na Niego liczyć, warto na Niego liczyć, bo jest Bogiem pełnym mocy, ale tej mocy narodzonego dziecka, będącej wielką tajemnicą miłości i poświęcenia. Niech to święto, ta Eucharystia oraz nasza modlitwa przyniosą umocnienie tej naszej jedności z Bogiem. Wówczas będziemy nieśli jedność z tymi, którzy są blisko, i z tymi, których Bóg stawia na naszej drodze - mówił biskup radomski.

Na koniec liturgii życzył, aby uroczystość Narodzenia Pańskiego potwierdziła piękno i moc bliskości z Bogiem. - Chrońcie to kochani, żyjcie tym, niech się rozwija, was kształtuje i prowadzi. Każdy czas ma swoje wyzwanie. My stajemy wobec tych, które Bóg nam zawierzył. Niech to, co mamy dzisiaj przeżyć w tej wspólnocie, nas kształtuje i umacnia. Niech czas świąt Bożego Narodzenia będzie błogosławiony - życzył bp Solarczyk.

W koncelebrze uczestniczył proboszcz parafii ks. Marek Plewniak. - Dziękujemy dzisiaj, że od 40 lat Chrystus jest obecny w naszym życiu i parafii. Dziękuję wam, drodzy, że gromadzimy się w kościele, by radować się Chrystusem, który prawdziwie się narodził i przynosi nam nadzieję, miłość i pokój - powiedział ks. Plewniak.

Na terenie parafii znajduje się Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. We wspólnocie od 1,5 roku przebywa siostra Karina Pawłowska. Podkreśla, że wprawdzie jest we wspólnocie parafialnej od niedawna, to jednak był to dla niej czas bogaty w przeżycia duchowe i doświadczenia duszpasterskie. - Również i te trudne, które dotyczą młodych niechcących uczęszczać na religię. To sprawia, że trzeba szukać nowych metod, jak dotrzeć do tych ludzi. To wyzwanie. Jeśli chodzi o samą parafię, to bardzo się cieszę, że mogę śpiewać w chórze. Angażuję się w życie parafii na tyle, ile mogę. To dobry dla mnie czas. Każdy dzień jest wyzwaniem - powiedziała michalitka.

- Od zawsze jestem w parafii - mówi z kolei Anna Zawadzka. - Ten czas 40 lat naszej parafii był czasem ogromnej łaski, gdzie człowiek mógł się zawsze wzmacniać duchowo poprzez angażowanie się w różne grupy formacyjne. Ten jubileusz skłania nas do pewnych przemyśleń, aby tę wiarę, bycie blisko Boga przekazywać młodszemu pokoleniu - powiedziała pani Anna.

Jej córka Małgorzata wyraziła radość, że może być częścią wspólnoty i uczestniczyć w budowie Kościoła w wymiarze parafialnym. - Odnajduję tu wszystko, czego potrzebuję. Nie wstydzę się mówić o Bogu. Traktuję to jako element ewangelizacji i dawania świadectwa własnym życiem. Myślę, że moi rówieśnicy potrzebują tego - powiedziała.

Historia parafii św. Rafała Kalinowskiego wiąże się z utworzeniem punktu duszpasterskiego dla budującego się osiedla Ustronie "C". W 1983 r. bp Edward Materski poświęcił krzyż i plac pod budowę przyszłego kościoła. Początkowo korzystano z zagospodarowanego i przystosowanego dla kultu Bożego magazynu budowlanego. Władze państwowe, po zakończeniu wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1983 r., cofnęły zgodę na budowę dużej kaplicy. Dzięki wysiłkowi ks. Józefa Pawlika w 1984 r. zbudowano - bez pozwolenia władz państwowych - tymczasową kaplicę. W roku następnym poświęcił ją bp Materski. Stanowiła ona budowlę o konstrukcji drewnianej z elementami prefabrykowanymi. Ze względu na opór władz parafia została erygowana dopiero 1 stycznia 1989 r. przez bp. Materskiego. Budowę kościoła parafialnego rozpoczęto 9 października 1999 r., a w stanie surowym ukończono w 2005 roku. Prowadził ją proboszcz ks. Józef Pawlik. Świątynia powstała według projektu architekta Tadeusza Derlatki i konstruktora Józefa Nosowskiego. Fundamenty kościoła poświęcił 20 listopada 1999 r. bp Jan Chrapek. Kamień węgielny poświęcił bp Zygmunt Zimowski 19 czerwca 2003 r. w obecności biskupa seniora Materskiego. Świątynię konsekrował bp Henryk Tomasik 29 września 2013 roku.