Modlitwa przy żłóbku z Dzieciątkiem Jezus

Radosław Mizera

publikacja 31.12.2023 15:22

Mszy Świętej w kościele bernardynów w Radomiu, gdzie znajduje się ruchoma szopka betlejemska, przewodniczył biskup Marek Solarczyk.

Żłóbek z Dzieciątkiem Jezus w kościele ojców bernardynów w Radomiu. Żłóbek z Dzieciątkiem Jezus w kościele ojców bernardynów w Radomiu.
Radosław Mizera /Foto Gość

Właśnie w tej świątyni wierni mogą uzyskać odpust. Jego przywilej nadał papież Franciszek z racji tego, że w tym roku przypada 800 lat od czasu, kiedy święty Franciszek z Asyżu stworzył pierwszą żywą szopkę w Greccio. Wydarzenie zapoczątkowało tradycję budowania szopek i organizowania jasełek.

W trakcie liturgii biskup Marek Solarczyk modlił się, aby dar odpustu stał się darem dla innych, poprzez naszą wiarę i miłość wobec bliźnich. Przypomniał, że odpust jest tajemnicą Kościoła i wiary. - Ojciec Święty Franciszek, udzielając odpustu, przywołuje miłość Boga do człowieka, potwierdza rozpoczęcie naszej drogi szczerości i otwartości na to wszystko, co przeżywamy z innymi. Dzięki temu my wzrastamy i jesteśmy także wsparciem dla innych – mówił biskup.

Wcześniej słowo do wiernych skierował gwardian klasztoru ojciec Juniper Ostrowski. – Pragniemy dzisiaj dziękować dobremu Bogu za ten dar odpustu, jaki udzielił Ojciec Święty Franciszek tym, którzy nawiedzają kościoły franciszkańskie i pomodlą się przy żłobku z Dzieciątkiem Jezus – mówił o. Ostrowski.

W trakcie uroczystości wierni modlili się w intencji biskupa Marka Solarczyka, bowiem 4 stycznia 2024 roku będzie obchodzona 3. rocznica jego ogłoszenia ordynariuszem diecezji radomskiej. – Zapewniamy księdza biskupa o modlitewnej pamięci i życzymy jak najwięcej darów Ducha Świętego do dalszego pełnienia posługi duszpasterskiej w Kościele radomskim – życzył o. Juniper Ostrowski.

W Radomiu zwyczaj budowania szopki bożonarodzeniowej upowszechnili od 1468 roku właśnie ojcowie bernardyni.