Święto Matki Bożej Gromnicznej

Radosław Mizera

publikacja 02.02.2024 22:41

- Chcemy żyć w blasku Boga na wieki - mówił biskup Marek Solarczyk, który 2 lutego celebrował Mszę Świętą w zabytkowym kościele świętej Doroty. Świątynia znajduje się na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Po liturgii przedstawiono zwyczaje charakterystyczne dla tradycji ludowej związane ze świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Naznaczanie drzwi płomieniem świecy. Naznaczanie drzwi płomieniem świecy.
Radosław Mizera /Foto Gość

W homilii bp Solarczyk mówił, że blask świecy jest znakiem, że Bóg jest wśród nas i oświetla nam drogę oraz pokazuje, co na tej drodze jest ważne. - Dlatego chcemy żyć w blasku Boga na wieki. Chcemy ten blask zanieść dalej, chcemy o niego się troszczyć i walczyć. Chrońmy ten blask w codzienności naszego życia - mówił bp Marek Solarczyk.

Następnie w zagrodzie z Alojzowa zespół śpiewaczo-obrzędowy „Raz na ludowo” z Lesiowa przedstawił zwyczaje charakterystyczne dla tradycji ludowej związane ze świętem Matki Bożej Gromnicznej. - To nie tylko folklor ludowy, bo wiele osób wciąż nosi w sercu tradycje naszych ojców. W moim domu nadal kultywowany jest zwyczaj naznaczanie drzwi płomieniem świecy. Ale w centrum tego dnia jest przede wszystkim Matka Boża. Prosimy ją, aby miała nas w swojej opiece - mówiła Teresa Pikiewicz.

Następnie w dworze z Brzeziec odbył się koncert kolęd w wykonaniu Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył, śpiewaczki operowej i chórzystki. Akompaniowała jej Małgorzata Bochyńska na akordeonie.

2 lutego rozpoczynał się czas, gdy świece i wota woskowe miały szczególne znaczenie obrzędowe. Przypadające na ten dzień święto Ofiarowania Pańskiego lub inaczej Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, w ludowej tradycji znane było jako Matki Boskiej Gromnicznej. W tym dniu podczas nabożeństw od lat, a dokładnie od IX wieku, święci się świece zwane gromnicami. Symbolizują one światło wiary, łaskę Bożą i światłość wiekuistą.

Przypomnijmy, że w kościele dokonuje się 2 lutego poświęcenia gromnic przyniesionych przez wiernych. Liturgię tego święta rozpoczyna obrzęd błogosławienia świec i procesja z nimi na uroczyste sprawowanie Eucharystii. Kapłan wypowiada słowa modlitwy, w której prosi, aby “wszyscy, którzy zgromadzili się w tej świątyni z płonącymi świecami, mogli kiedyś oglądać blask chwały Chrystusa”. Ponadto ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd.