Przed nami kolejna edycja Nagrody św. Kazimierza

Radosław Mizera

publikacja 03.02.2024 15:58

Można już zgłaszać kandydatów do dorocznej nagrody św. Kazimierza. Jest ona przyznawana od 2009 roku. Święty Kazimierz od 1983 roku jest patronem Radomia.

Wizerunek św. Kazimierza w sanktuarium Matki Bożej na Mentorelli (Włochy). Wizerunek św. Kazimierza w sanktuarium Matki Bożej na Mentorelli (Włochy).
Radosław Mizera /Foto Gość

Wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii miasta Radomia. 

Nagrodę mogą otrzymać osoby, stowarzyszenia lub organizacje, które wykazały się w roku poprzednim – czyli 2023 – wybitnymi dokonaniami w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia oraz dziedzictwa kulturowego miasta.

Termin przyjmowania wniosków mija 20 lutego 2024 r. Kandydatury można zgłaszać osobiście – w sekretariacie „Resursy Obywatelskiej” w Radomiu, lub przesłać za pośrednictwem poczty (decyduje data doręczenia). 

Wręczenie Nagrody im. Św. Kazimierza odbędzie się podczas tegorocznych „Kazików”, w niedzielę 3 marca 2024 r. w „Resursie”.

Dotychczas Nagrodę otrzymali m.in. Przemysław Bednarczyk, ks. Edward Poniewierski, Adam Duszyk, Barbara Łopyta, czy Klasztor oo. Bernardynów w Radomiu i Fundacja „Ars Antiqua Radomiensis”. 

Św. Kazimierz był synem króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się w 1458 r. w Krakowie. Był gorliwym czcicielem Eucharystii i Najświętszej Maryi Panny. Zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie. Pochowany został w Wilnie. W latach 1481-83 przebywał na radomskim zamku jako namiestnik królewski w Koronie. Doradcą królewicza był nauczyciel humanista Kallimach.

Od 1983 r. św. Kazimierz jest patronem miasta Radomia, natomiast diecezji radomskiej od 1992 r. W 2002 r. w Radomiu odbyły się uroczystości jubileuszowe 400. rocznicy kanonizacji św. Kazimierza. Od 1994 roku uroczystości patrona miasta i diecezji obchodzone są w patronalnym kościele św. Kazimierza w Radomiu, który w 2003 r. został wyróżniony przez Jana Pawła II tytułem bazyliki mniejszej.