Skansen zaprasza do udziału w konkursie i warsztatach

Marta Deka Marta Deka

publikacja 26.02.2024 10:34

Muzeum Wsi Radomskiej organizuje konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną regionu radomskiego i warsztaty pisania pisanek.

Podobnie jak w latach ubiegłych palmy wielkanocne, które wezmą udział w konkursie, zostaną zaprezentowane na wystawie. Podobnie jak w latach ubiegłych palmy wielkanocne, które wezmą udział w konkursie, zostaną zaprezentowane na wystawie.
Marta Deka /Foto Gość

W konkursie "Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego" mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych. Warunkiem uczestnictwa w nim jest dostarczenie do skansenu własnoręcznie wykonanej palmy razem z wypełnioną kartą zgłoszenia do 16 marca.

Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi podczas uroczystości Niedzieli Palmowej 24 marca w Muzeum Wsi Radomskiej. Palmy wielkanocne, które wezmą udział w konkursie, zostaną zaprezentowane na wystawie. Karta zgłoszenia i regulamin na stronie skansenu.

Radomski skansen organizuje też warsztaty pisania pisanek metodą batikową. Poprowadzą je: 3 marca - Maria Ostrowska, 10 marca - Wanda Gotkiewicz.

Zajęcia odbędą się w Ośrodku Edukacji Muzealnej. Każdy uczestnik wykona 2 pisanki. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy odbywają się drogą telefoniczną: 48 332 92 81, wew. 39. Warsztaty przeznaczone dla uczestników powyżej 10 roku życia.

Maria Ostrowska od lat pracuje twórczo w dziedzinie pisankarstwa. Wykonuje pisanki tradycyjną techniką charakterystyczną dla regionu radomskiego, czyli techniką batikową. Pisanka taka jest dwubarwna, tj. na barwnym tle widać wzór w naturalnym kolorze jajka. Najpopularniejsze motywy dekoracyjne to geometryczne gwiazdki, wiatraczki, słoneczka uzupełnione o roślinne gałązki, rózgi i jodełki. Twórczyni obdarzona jest wyjątkowym talentem i wyobraźnią plastyczną.

Wanda Gotkiewicz to jedna z nielicznych polskich artystek, które opanowały inspirowaną pisankami huculskimi technikę rysowania woskiem w postaci drobnej siateczki wzoru i wielokrotnego, kolejnego farbowania w różnych kąpielach tak, aby nie mieszać oraz nie zmienić koloru. słynie również z wykonywania tzw. pisanek drapanych, czyli tworzenia wzorów na pofarbowanym jajku.