Za nami finał 34. edycji Olimpiady Teologii Katolickiej

Marta Deka Marta Deka

publikacja 06.04.2024 17:36

Finał olimpiady, której w tym roku przyświecało hasło "Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła", odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Pierwsze miejsce zdobył Maciej Hypniak reprezentujący diecezję przemyską.

Laureatom 10. pierwszych miejsc nagrody wręczali (od prawej) Kacper Lawera, ks. Marek Adamczyk, ks. Dariusza Kowalczyk, Aneta Rayzacher-Majewska i ks. Piotr Tomasik. Laureatom 10. pierwszych miejsc nagrody wręczali (od prawej) Kacper Lawera, ks. Marek Adamczyk, ks. Dariusza Kowalczyk, Aneta Rayzacher-Majewska i ks. Piotr Tomasik.
Marta Deka /Foto Gość

Gala finałowa i wręczenie nagród laureatom odbyły się w auli św. Jana Pawła II. Uczestniczyli w niej bp Piotr Turzyński, ks. prof. Piotr Tomasik, przewodniczący Komitetu Głównego OTK, Kacper Lawera, dyrektor Departamentu Komunikacji MEN, dr hab. prof. UKSW Aneta Rayzacher-Majewska, ks. dr Marek Adamczyk, rektor WSD w Radomiu, ks. dr Jarosław Zieliński, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej, i ks. Mariusz Chamerski, wicedyrektor wydziału katechetycznego.

– Cieszę się, że kochacie teologię. Ojcowie Kościoła mówili, że szczytem wiedzy jest znajomość Boga, a więc wy dotykacie tego szczytu wiedzy. Życzę, żebyście z tej teologii czerpali też dla siebie, czerpali inspiracje, nadzieje. Wszyscy jesteście zwycięzcami, bo dotknięcie tego, co jest Bożego w myśli ludzkiej, to jest wielka sprawa. Dziękuję organizatorom, ale też tym wszystkim, którzy pracują z młodzieżą i próbują zafascynować młodych teologią – mówił bp Piotr.

Kacper Lawera odczytał list, który wystosowała do organizatorów i uczestników minister edukacji Barbara Nowacka.

Ks. prof. Tomasik odczytał listę 10 finalistów, którzy zakwalifikowali się do etapu ustnego. Finalistami zostali: Natalia Asiukiewicz z diecezji elbląskiej, Łucja Bojnowska z diecezji świdnickiej, Maciej Hypiak z diecezji przemyskiej, Bartosz Idźkowski z diecezji kaliskiej, Jakub Kotula z archidiecezji katowickiej, Szymon Kozon z diecezji łomżyńskiej, Zofia Kurowska z diecezji warszawsko-praskiej, Piotr Matejuk z diecezji świdnickiej, Amelia Orszulak z diecezji bielsko-żywieckiej i Jakub Sudoł z diecezji tarnowskiej.

Po etapie ustnym zostali wyłonieni laureaci trzech pierwszych miejsc.

Pierwsze miejsce zdobył Maciej Hypiak. – Zajęcie przeze mnie pierwszego miejsca pozostawało dla mnie niewiadomą do ostatniej chwili, ale w gruncie rzeczy coś przeczuwałem, chociaż była to dla mnie wielka niespodzianka. Cieszę się. Poznałem tu fantastycznych ludzi. Olimpiada naprawdę była fantastyczna. Organizacja jest na bardzo wysokim poziomie, ponieważ sztab ludzi stoi za tym wielkim sukcesem, więc mogę każdemu polecić OTK – mówi laureat.

– Nie spodziewałam się, że zajmę drugie miejsce, ale jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa, a pod względem organizacji uważam, że olimpiada wyszła wspaniale. Wyjadę stąd z mnóstwem pięknych wspomnień, poznałam tu wiele wspaniałych osób i z całego serca polecam udział w tej olimpiadzie – przyznaje Zofia Kurowska.

Trzecie miejsce zajęła Łucja Bojnowska. – Chciałam dać z siebie jak najwięcej, ale nie spodziewałam się tak wysokiego wyniku. Staram się tak postępować, by świadczyć o tym, czego się tu nauczyłam. Myślę, że przyswojenie przeze mnie tych treści bardzo mi w tym pomaga. Ta olimpiada pokazała mi piękno nie tylko miasta, zabytków i przyrody, ale też ludzi. Są bardzo pozytywni – mówi Łucja.

Laureaci dziesięciu pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne od 500 zł do 4 tys. zł. Dodatkowo zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali vouchery na wycieczkę do dowolnego miejsca na świecie oraz stypendia naukowe przyznane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, które wręczył ks. Dariusz Kowalczyk, prezes zarządu fundacji.

– Było duże zainteresowanie młodzieży. W olimpiadzie wzięło udział 8 tys. osób. Jest to jedna z większych w Polsce olimpiad przedmiotowych. Czyta się uczone analizy, które pokazują, jaka ta dzisiejsza młodzież jest. To jest zupełne zaprzeczenie, to jest elita. Cieszymy się, że taką elitę mogliśmy tutaj zgromadzić. Poziom był bardzo wysoki. W testach na początku są pytania opisowe, one zazwyczaj są trudniejsze. Niektóre osoby zdobyły maksymalną ilość punktów, a potem zaczynały się pytania testowe i na drobnych rzeczach się potykały. Najwięcej punktów otrzymał laureat pierwszego miejsca: na 68 punktów zdobył 61 – podsumowuje ks. prof. Piotr Tomasik.

Ksiądz Zieliński przyznaje, że te trzy dni, podczas których odbywała się olimpiada, to był niezwykły czas nauki, refleksji, pasji młodych ludzi, której doświadczyliśmy w Radomiu. – Jak powiedzieli nasi prowadzący Julia i Miłosz oraz Hania i Tomek, Radom to jest dom, w którym goście z całej Polski znaleźli swoje miejsce i bardzo dobrze tu się czuli. Przyjechało 120 uczestników, a z nimi 80 opiekunów, plus 50 osób obsługi, prawie 40 wolontariuszy z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i Ruchu Światło–Życie. To dzięki nim mogliśmy zorganizować ten czas w seminarium. Oni czuwali nad wszystkim. Wszystkim im za to dziękuję, bo dzięki nim Radom stał się sercem młodej Polski. Młodzi są pełni optymizmu. To pokazuje, że jest nadzieja, że oni razem z Chrystusem i Jego Matką mogą iść ku tej przyszłości, która ich czeka, bo są wspaniali, piękni i wierzą w siebie, mają ogromne talenty. Można się tylko od nich uczyć, jak wygląda społeczna nauka Kościoła, czyli solidarność, braterstwo, miłość, otwartość – mówi ks. Zieliński.

Piotr Pawelczyk z IV LO w Radomiu uczestniczył w olimpiadzie po raz pierwszy. Na szczeblu diecezjalnym zajął pierwsze miejsce. – Do udziału w olimpiadzie zachęciła mnie mama, koledzy i katechetka Małgorzata Sar. Bardzo duże wrażenie zrobiły na mnie gale. To jest inna odsłona seminarium, w którym często przebywam. Ludzie są świetni. Rozmawialiśmy na tematy nie tylko związane z olimpiadą, ale również prywatne i duchowe. Polecam każdemu tę olimpiadę. Żałuję, że dopiero w czwartej klasie wziąłem w niej udział, bo to jest bardzo fajne przeżycie – podkreśla Piotr.

Olimpiada Teologii Katolickiej jest organizowana przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ze środków przeznaczonych na organizację olimpiad, oraz we współpracy z Komisją Wychowania Katolickiego KEP. Finał olimpiady każdego roku odbywa się w innej diecezji. W tym roku za przygotowanie testów i przeprowadzenie III etapu, ogólnopolskiego, odpowiadała diecezja radomska.