Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Partyzancka wigilia

Wyruszyli z dziedzińca Szkoły Podstawowej w Dębie. Maszerowali do Kraśnicy.

W minioną sobotę, 15 grudnia odbył się marsz połączony z wigilią partyzancką. Tym razem członkowie grup rekonstrukcyjnych odwiedzili szkoły podstawowe w Dębie i Kraśnicy. Głównym organizatorem cyklicznej już uroczystości jest Muzeum Regionalne w Opocznie. Tomasz Łuczkowski, dyrektor tej instytucji, przywitał wszystkich na dziedzińcu Szkoły Podstawowej w Dębie, gdzie rozpalono ognisko. Licznie zgromadzona młodzież wysłuchała wykładu na temat działalności Armii Krajowej na terenie ziemi opoczyńskiej. Młodzież ze SP w Kraśnicy zaprezentowała składankę wierszy i pieśni w klimacie bożonarodzeniowym. Głos zabrała dyrektorka Alicja Ziółkowska i proboszcz ks. Jacek Bajon     Młodzież ze SP w Kraśnicy zaprezentowała składankę wierszy i pieśni w klimacie bożonarodzeniowym. Głos zabrała dyrektorka Alicja Ziółkowska i proboszcz ks. Jacek Bajon
Edward Zagdański
Członkowie grup rekonstrukcyjnych zainscenizowali scenkę przybycia do wsi oddziału partyzanckiego. Wśród gości nie zabrakło wójta Gminy Poświętne Mieczysława Stępnia oraz członkiń KGW w Dębie, które zaśpiewały przy ognisku. Dzieci miały niebywałą okazję przejażdżki bryczką w końskim zaprzęgu oraz robienia zdjęć w towarzystwie „partyzantów”. Na zakończenie pani dyrektor Marzena Ciechańska podziękowała za niecodzienną lekcję historii, jednocześnie zapraszając rekonstruktorów do odwiedzenia szkoły za rok. 
Drugim elementem tego wydarzenia był marsz w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej. Rekonstruktorzy utworzyli kolumnę marszową i udali się w kierunku Kraśnicy. Ze śpiewem na ustach przeszli wśród zabudowań wsi Dęba. Wielu mieszkańców ze zdziwieniem obserwowało kilkunastu „żołnierzy” z biało-czerwonymi opaskami na rękawach.
W samo południe „partyzanci” pojawili się w Kraśnicy. Tam, przed kościołem parafialnym, w cichej modlitwie wspominali żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Następnie przeszli na plac szkolny. Podobnie jak w Dębie ogrzali się przy ognisku, a młodzież szkolna korzystała z przejażdżek bryczką udostępnioną przez Jana Mielcarza. W szkole w Kraśnicy opłatkiem dzielił się dyrektor opoczyńskiego muzeum Tomasz Łuczkowski   W szkole w Kraśnicy opłatkiem dzielił się dyrektor opoczyńskiego muzeum Tomasz Łuczkowski
Edward Zagdański

Po krótkiej sesji zdjęciowej, zorganizowanej przez Edwarda Zagdańskiego i Andrzeja Paradowskiego z Telewizji Lokalnej Opoczno, wszyscy udali się do budynku szkoły. Zebranych przywitał Tomasz Łuczkowski, podsumowując rok rekonstruktorski. Przypomniał także o roku Armii Krajowej i wigilii z 1944 r., która miała odbyć się we dworze rodziny Bąkowskich. Przekazał pozdrowienia od Ryszarda Bielańskiego, powstańca warszawskiego i żołnierza „Doliniaka”, który przebywał na tym terenie w ostatnią Wigilię okupacji hitlerowskiej.
Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kraśnicy zaprezentowała się podczas krótkiego występu. Wysłuchano wierszy i pieśni w klimacie bożonarodzeniowym. Następnie ks. proboszcz Jacek Bajon odczytał fragment Ewangelii i zwrócił się do zebranych, dziękując za pamięć o historii regionu. Głos zabrała również dyrektorka Alicja Ziółkowska, dziękując rekonstruktorom za odwiedzenie szkoły. Wszyscy podzielili się opłatkiem, życząc sobie spotkania za rok.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy