Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nic o nas bez nas

Według Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, są cztery wymiary, które określają miejsce Radomia w polskim wczoraj i dziś.

Zasada ”nic nowego o nas bez nas” jest podstawą dobrego myślenia o demokracji, o naszych sprawach, o Polsce - mówił Jarosław Kaczyński   Zasada ”nic nowego o nas bez nas” jest podstawą dobrego myślenia o demokracji, o naszych sprawach, o Polsce - mówił Jarosław Kaczyński
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
- Radom to szczególne miasto. To miasto protestu robotników, którzy podjęli walkę o wolność, pracowników, którzy pragnęli sprawiedliwości. Rok 1976 r. to niezwykle ważny moment w naszej historii, to początek drogi do Solidarności i do wyzwolenia. Miasto stało się ofiarą represji, ale tutaj też powstała i okrzepła opozycja - mówił Jarosław Kaczyński.

Radom to miasto polskiej demokracji, gdzie w 1505 r. podpisano konstytucję „Nihil novi”. - 509 lat temu tu uchwalono zasadę „nic nowego o nas bez nas”. Ona pozostaje aktualna po dziś dzień. Jest podstawą dobrego myślenia o demokracji, o naszych sprawach, o Polsce - przypominał prezes PiS.

Msza św. w radomskiej katedrze   Msza św. w radomskiej katedrze
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Radom to miasto papieskie. - Tu w pamiętnym roku 1991 gościł Jan Paweł II. To była niesłychanie ważna pielgrzymka. Do Polaków otumanionych wolnością, zaskoczonych i uderzonych bezrobociem oraz innymi konsekwencjami zmian gospodarczych, do Polaków łudzonych pełnymi półkami i łatwością różnego rodzaju rozrywek mówił o zasadach, o Dekalogu. Ojciec święty mówił między innymi, że łaknienie, pragnienie sprawiedliwości oznacza dążenie do odrzucenia tego wszystkiego, co jest niesprawiedliwością, co jest gwałceniem wolności - mówił Jarosław Kaczyński, a potem, myśląc o pierwszym odsłoniętym w Polsce pomniku prezydenckiej pary i ofiar katastrofy pod Smoleńskiej, przypomniał czwarty element: - Radom to także miasto, które pięknie i odważnie uczciło Marię i Lecha Kaczyńskich, parę prezydencką poległą 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. I sądzę, że to naturalne, i nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież Lech Kaczyński był tym, dla którego prawa ludzkie, prawa pracownicze były niesłychanie ważne - kończył.

Wizytę prezesa PiS w Radomiu rozpoczęła Msza św. sprawowana w katedrze. Potem, przy pomniku upamiętniającym robotniczy protest złożono kwiaty i tutaj Jarosław Kaczyński wygłosił swe przemówienie. Ostatnim punktem było spotkanie przy pomniku upamiętniającym prezydencką parę Marię i Lecha Kaczyńskich oraz wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Rok 1976 r. to niezwykle ważny moment w naszej historii, to początek drogi do Solidarności i do wyzwolenia - przypominał prezes Prawa i Sprawiedliwości   Rok 1976 r. to niezwykle ważny moment w naszej historii, to początek drogi do Solidarności i do wyzwolenia - przypominał prezes Prawa i Sprawiedliwości
Ks. Zbigniew Niemirski /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy