Nowy numer 13/2024 Archiwum

Przywilej dany przez papieża Franciszka

Liturgii złączonej z obrzędem uroczystego podniesienia kościoła sanktuaryjnego w Skarżysku-Kamiennej do godności bazyliki mniejszej przewodniczył kard. Gerhard Müller, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Liturgii przewodniczył kard. Gerhard Müller (trzeci z lewej)   Liturgii przewodniczył kard. Gerhard Müller (trzeci z lewej)
Siedzą (od lewej): abp Tomasz Peta z Kazachstanu, abp Zygmunt Zimowski, abp Wacław Depo i bp Henryk Tomasik
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Hierarcha wygłosił kazanie w języku polskim, co spotkało się z radosnym aplauzem wiernych, a nawiązując do słów św. Jana Pawła II powiedział: - To kolejny dar miłosiernego Boga w tym świętym miejscu. Z godnością bazyliki łączą się liczne przywileje. Miłosierny Bóg będzie udzielał tutaj licznych łask. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój a człowiek bezpieczeństwo.

Świątynia nie pomieściła wiernych, a w liturgii wzięło udział kilku biskupów, którzy na różny sposób byli i są złączeni z sanktuarium. Abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, odczytał bullę papieża Franciszka ogłaszającą bazylikę. W 2005 r., gdy bp Zimowski był ordynariuszem radomskim, obraz Matki Bożej Miłosierdzia ze Skarżyska został ukoronowany papieskimi koronami. Eucharystię z bp. radomskim Henrykiem Tomasikiem i sufraganem bp. Adamem Odzimkiem celebrował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W roku przygotowań do koronacji ks. Depo, wówczas rektor radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego, przewodniczył komitetowi przygotowującemu uroczystość.

Dekret papieża Franciszka odczytał abp Zygmunt Zimowski   Dekret papieża Franciszka odczytał abp Zygmunt Zimowski
Po jego prawej ręce kustosz sanktuarium ks. prał. Jerzy Karbownik
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Skarżyskie sanktuarium jest znane z wielu dzieł czynnego miłosierdzia. Tysiące posiłków dla biednych, noclegi dla bezdomnych to jedynie przykłady. A Boże miłosierdzie to także przebaczenie. I na ten wątek, który teraz będzie jeszcze bardziej obecny w sanktuarium, wskazał kard. Müller: - Niech więc w tej bazylice obficie udzielane i doświadczane będzie miłosierdzie Boże. Niech wypełnia je modlitwa i miłosierdzie dla nas i całego świata. Trwajcie na modlitwie z Matką Miłosierdzia. Niech wierni korzystają tutaj z daru Bożego przebaczenia. Niech pogubieni na drogach świata, spotykają tutaj czekającego Boga.

Podczas uroczystości Kapituła Ostrobramska po raz pierwszy przyznała medale ”Pani z Ostrej Bramy i Dziełom Miłosierdzia Oddany”. Otrzymali je: kard. Gerhard Müller, nieobecny na uroczystości kard. Henryk Gulbinowicz, hierarcha, który przewodniczył koronacji przed 9 laty, abp Zygmunt Zimowski, abp Wacław Depo, bp Henryk Tomasik, pracujące w parafii siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, dobrodziejka sanktuarium Stefania Dulęba oraz Wiesława Pisarska, która od wielu lat oprowadza po sanktuarium pielgrzymów i na różne sposoby pomaga w parafii i sanktuarium.

Medal ”Pani z Ostrej Bramy i Dziełom Miłosierdzia Oddany” otrzymuje Wiesława Pisarska   Medal ”Pani z Ostrej Bramy i Dziełom Miłosierdzia Oddany” otrzymuje Wiesława Pisarska
Wyróżnienie przyznaje Kapituła Ostrobramska
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Na zakończenie odśpiewano dziękczynne Te Deum, a bp Henryk Tomasik powiedział: -Tytuł bazyliki stanowi wielkie wyróżnienie i jest wielkim darem ojca świętego. Wierni gromadzący się w bazylice w swych modlitwach mają szczególnie pamiętać o ojcu świętym i o intencjach, które nosi on w swym sercu. Stąd też uroczystego charakteru nabierają w bazylice liturgiczne obchody związane ze św. Piotrem Apostołem i uroczystości papieskie. Wierni nawiedzający bazylikę mogą zyskać łaskę odpustów, których udziela ojciec święty.

Tytuł bazyliki mniejszej nadawany jest przez papieża, a otrzymują go kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. W bazylikach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: nawiedzenie świątyni w określone dni roku, przyjęcie Komunii świętej (poprzedzone ewentualną spowiedzią świętą), odmówienie modlitwy w intencjach papieża. Owe określone dni roku to: uroczystość Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), święto tytułu bazyliki, święto ”Porcjunkuli” (2 sierpnia) oraz jeden raz w ciągu roku w dniu określonym według uznania, pod zwykłymi warunkami: odbycie spowiedzi sakramentalnej, przyjęcie komunii świętej, odmówienie modlitwy w intencjach papieża.

Sama bazylika natomiast musi być kościołem otwartym przez cały dzień i ma w niej być wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Powinni też być spowiednicy oraz przewodnicy oprowadzający po świątyni.

W diecezji radomskiej, oprócz skarżyskiego kościoła MB Miłosierdzia, tytuł bazyliki posiadają świątynia w sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie oraz kościół św. Kazimierza w Radomiu.

Na frontonie bazyliki znalazł się informacyjny napis oraz biskupie herby   Na frontonie bazyliki znalazł się informacyjny napis oraz biskupie herby
Pierwszy z lewej to herb założyciela sanktuarium śp. bp. Edwarda Materskiego
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy