Nowy Numer 16/2024 Archiwum

W poszukiwaniu duszy miasta

W najbliższą sobotę, 16 czerwca, uczestnicy nocnej wędrówki podążą radomskimi ścieżkami wolności.

Po raz ósmy Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" organizuje w Radomiu imprezę "Anima Urbis - Dusza Miasta". Chodzi w niej o poszukiwanie ciekawych miejsc w przestrzeni miejskiej, gdzie ukrywa się tytułowa dusza miasta, czyli jego specyfika, niepowtarzalny, unikatowy nastrój i klimat.

- W tym roku "Anima Urbis..." ma wyjątkowy charakter ze względu na to, że mamy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicę odzyskania przez Radom niepodległości - 100-lecie Republiki Radomskiej. Radom tę wolność wywalczył sobie trochę wcześniej, bo już 2 listopada i między innymi o tym fakcie będziemy przypominać podczas tegorocznej imprezy, ale będziemy też przypominać o różnych miejscach i o różnych ważnych osobach zasłużonych na niwie narodowo-wyzwoleńczej - mówi Marcin Kępa, kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego "Resursy".

Uczestnicy imprezy spotykają się o 20.00 na Rynku przy pomniku Czynu Legionów. Tam będzie rekonstrukcja historyczna pt. "Marszałek w Radomiu". W rolę marszałka Józefa Piłsudkiego wcieli się aktor Włodzimierz Mancewicz. Grupy wokalne działające w Resursie zaproszą do wspólnego śpiewania pieśni legionowych.

Około 20.45 w klasztorze ojców bernardynów zostanie przypomniana "Legenda Krwawego Starca", czyli płk. Dionizego Czachowskiego. O historii samego klasztoru opowiedzą bernardyni. Będzie można zwiedzić miejsca w klasztorze, do których na co dzień zwykli śmiertelnicy nie mają wstępu. Na koniec z koncertem organowym wystąpi Sebastian Bączkowski.

Kolejnym przystankiem będzie (około 21.30) Komenda Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Traugutta. Tam na zwiedzających będzie czekała prezentacja multimedialna przypominająca o działających w Radomiu organizacjach związanych z odzyskiwaniem niepodległości. Będzie można zwiedzić izbę pamięci. Odbędzie się też pokaz sprzętu gaśniczego.

Około 22.15 na Dziedzińcu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego odbędzie się koncert poezji śpiewanej Formacji Prozak. Oprócz tego można będzie obejrzeć bogatą kolekcję zdjęć międzywojennego Radomia i wziąć udział w konkursach. Na dziecińcu Biblioteki będzie czas na odpoczynek. Specjalne stoisko kulinarne przygotuje restauracja Panie Panowie.

Około 23.30 na Placu Konstytucji 3 Maja przy rzeźbie prof. Leszka Kołakowskiego będzie krótkie przedstawienie Teatru Poszukiwań na podstawie tekstów L. Kołakowskiego.

Finał poszukiwań ok. 24.00 odbędzie się na Placu Corazziego, gdzie 2 listopada1918 r. oficjalnie Polacy przejęli władzę z rąk Austriaków. Zrobił to Komitet Pięciu. O tym wydarzeniu przypomni rekonstrukcja z komentarzem historycznym dr. Adama Duszyka. Na placu będzie też koncert pieśni i piosenek patriotycznych w rockowym wydaniu w wykonaniu zespołu BETUN. Na sam koniec, jak zwykle, zostanie uwolniony duch miasta. Tym razem w niebo wzlecą nie białe, a biało-czerwone balony.

- Zmieniliśmy nieco szatę graficzną plakatu. Na nim już się robi blady świt. Być może pobawimy się w tym roku trochę dłużej. Znalazła się na nim tempera autorstwa Elżbiety Maj, architekta urbanisty. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa, do wspólnego śpiewania pieśni. Będą rozdawane teksty. Myślę, że wszyscy będziemy się dobrze bawić, a przy okazji radośnie czcić 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj upragnionej po 123 latach zaborów niepodległości - zaprasza M. Kępa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy