Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ruszyły zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową

Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Radomia do sanktuarium w Skrzyńsku wyruszą już po raz 6. Do wyboru mają 5 tras o długości od 40 do 50 km.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się 12 kwietnia. Rozpocznie ją Msza św., której o godz. 19 w radomskiej katedrze przewodniczył będzie bp Piotr Turzyński. Później uczestnicy rozejdą się na poszczególne trasy. EDK zakończy się nad ranem w sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku. Zazwyczaj pątnicy włączają się w Mszę św. parafialną o godz. 7.

Z roku na rok coraz więcej osób uczestniczy w EDK. W Radomiu zaczynało kilkadziesiąt osób. W ubiegłym roku było już zarejestrowanych ok. 700 osób.

Koordynatorem EDK jest Duszpasterstwo Akademickie. - Wiąże się to z przygotowaniem tras i ich opisem. Organizacja kończy się na Mszy św. Po Eucharystii każdy wyrusza już na własną rękę - wyjaśnia ks. Arkadiusz Bernat, duszpasterz akademicki.

Do udziału w EDK zaproszeni są wszyscy, którzy poszukują sensu w swoim życiu, którzy chcą spotkać Pana Boga. - Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wyjść ze swojej strefy komfortu życiowego, szczególnie ludzi mocno zapracowanych, którzy nie mają czasu na pogłębioną refleksję. Zaleca się indywidualne przejście tej Drogi Krzyżowej albo w mniejszych grupach. Same założenia EDK mówią, że to ma być przede wszystkim spotkanie z Panem Bogiem, ale też wyzwanie. Chcemy wyjść z tej strefy komfortu, żeby zmagać się ze sobą, bo w pewnym momencie zacznie nas boleć, zaczniemy sobie zadawać pytania, czy jest sens iść dalej. To jest doświadczenie pewnego zmagania się ze sobą, doświadczenie swojej słabości, ograniczoności ludzkiego ciała, może też zmierzenie się z grzesznością. Cała ta atmosfera, ten trud ma nam pomóc głębiej wejść w spotkanie z Panem Bogiem, jakby ogołocić samego siebie, doświadczyć swoich granic, żeby dać Panu Bogu przemówić - mówi ks. Bernat.

Tegoroczna EDK odbędzie się pod hasłem: "Kościół XXI wieku". - O co chodzi z tym hasłem, wyjaśnił ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca EDK. Chodzi mianowicie o zaangażowanie się w budowanie Kościoła XXI wieku, który się zmaga, który jest w drodze. Ksiądz Stryczek nawiązywał do gmin pierwszych chrześcijan. Pisze, że oni nie mieli tak rozwiniętej struktury duszpasterskiej, a Kościół rósł. Ludzie byli nimi zafascynowani, bo widzieli, że są radośni, szczęśliwi, że potrafią dzielić się miłością. Ta fascynacja życiem pierwszych chrześcijan przyczyniała się do tego, że wyznawców wciąż przybywało. Chodzi o to, byśmy przez świadectwo swojego życia, zapraszali innych do wiary - tłumaczy duszpasterz akademicki.

Pakiety uczestnika, zawierające rozważania, emblematy, odblaski, rozprowadzane będą 12 kwietnia od godz. 17 w salce parafialnej i przedsionku katedry.

Pątnicy mogą się zarejestrować już od dziś, 22 marca na stronie internetowej: www.edk.org.pl/.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy