Nowy numer 15/2024 Archiwum

Powieszono ich publicznie

We wrześniu 1942 roku okupanci wykryli działalność konspiracyjną na terenie Fabryki Broni.

Pod pomnikiem na terenie Fabryki Broni w Radomiu, poświęconym pamięci powieszonych w publicznej egzekucji w 1942 roku, odbyła się uroczystość związana z 77. rocznicą tamtych tragicznych wydarzeń.

W uroczystości udział wzięli m.in. Waldemar Trelka, starosta radomski, Tadeusz Adamczyk, prezes radomskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK, Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia, Bożenna Winczewska, świadek tamtych wydarzeń.

Po zajęciu Radomia przez wojska niemieckie we wrześniu 1939 roku Fabryka Broni została przejęta przez koncern Steyer-Daimler-Puch i produkowała pistolety VIS na potrzeby armii niemieckiej. Na terenie zakładu działała grupa konspiracyjna, która zajmowała się dostarczaniem części broni dla ruchu oporu. We wrześniu 1942 roku okupanci wykryli działalność konspiracyjną na terenie Fabryki Broni. Polegała na produkcji części uzbrojenia dla podziemia wojskowego, a została odkryta przez policję niemiecką.

W dniach 12-15 października 1242 roku na obszarze całego miasta dokonano egzekucji 50 osób.

Rankiem 14 października na terenie fabryki, gdzie dziś stoi pomnik, zbudowano szubienicę i kilka minut po 10.00 ciężarówką przywieziono skazanych. Na szubienicy publicznie stracono 14 pracowników fabryki. Egzekucja miała być przestrogą przed wynoszeniem broni z zakładu. Po wojnie w tym miejscu stanęły krzyże, jednak komunistyczne władze szybko doprowadziły do ich likwidacji. Przez wiele lat znajdował się tu basen przeciwpożarowy, a o wydarzeniu informowała umieszczona obok tablica. W 1981 roku radomska "Solidarność" powołała społeczny komitet budowy pomnika. Jego uroczyste odsłonięcie odbyło się 16 października 1981 roku.

Bożenna Winczewska podczas tamtej egzekucji straciła 11 członków rodziny.

- To byli wielcy patrioci. Kochali ojczyznę i dlatego zginęli. Dziękuję za zaproszenie, jestem rozczulona i bardzo wzruszona. Jestem dumna, że mogę tu być dzisiaj, że pochodzę z takiego domu. To dla mnie jest wielki zaszczyt - powiedziała.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni i oddano hołd 25 pracownikom fabryki, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów. Odśpiewano hymn państwowy i złożono kwiaty.

Organizatorem uroczystości był Komitet Zakładowy NSZZ "Solidarność" Fabryki Broni "Łucznik" w Radomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy