Nowy numer 13/2024 Archiwum

Radom pamięta o bohaterach powstania warszawskiego

Jednym z uczestników powstania był bp Edward Materski, pierwszy ordynariusz radomski.

Zmarły w 2012 roku bp Edward Materski w 1944 roku był klerykiem. Wakacje spędzał w domu w Warszawie i tam włączył się w wydarzenia powstańcze. Był zaprzysiężonym żołnierzem Armii Krajowej. Zaangażował się w posługę liturgiczną. W wywiadzie-rzece pt. "Są chwile w życiu…", wspominając początek i sens powstania powiedział: "Spotykam czasem wypowiedzi, że nie warto było zaczynać powstania, bo tylu młodych Polaków zginęło. Najczęściej mówią to ludzie, którzy zapewne kochają Polskę, ale w powstaniu nie uczestniczyli. Nie biorą pod uwagę, że powstanie miało charakter obronny. Czy wiedzą, ilu Niemcy wywieźliby na wschodni front, który był tuż pod Warszawą? Czy wiedzą, że my, młodzież czasu okupacji, chcieliśmy się uwolnić z niewoli niemieckiej? Czy pamiętają, że na prawym brzegu Wisły było przy wojsku radzieckim także wojsko polskie?".

Wśród wielu wspomnień dni powstania zapisanych w książce, biskup Materski przypomina bestialskie zamordowanie ojców jezuitów na ul. Rakowieckiej: "Jedną z pierwszych wiadomości, jaką dostarczyły nam w Śródmieściu powstańcze pisma, była informacja o bestialskim mordzie dokonanym na ojcach jezuitach, mieszkających w klasztorze przy ul. Rakowieckiej. Było to dla nas bardzo bolesnym przeżyciem, gdyż zginął ks. Edward Kosibowicz, na którego kazania uczęszczaliśmy z siostrą Tereską w każdą niedzielę. Znaliśmy także innych ojców przebywających w tym domu. Zostali sprowadzeni do piwnicy i obrzuceni granatami, potem podpaleni. Zginęli prawie wszyscy. Uratowało się tylko kilku, którzy leżeli najgłębiej pod ciałami zamordowanych".

W rocznicę wybuchu powstania warszawskiego o 17.00 członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej spotkają się na modlitwie przy grobie bp. Edwarda Materskiego na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

O 21.00 żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu upamiętnią bohaterów powstania. W blasku pochodni złożą wieńce i zapalą znicze w miejscach pamięci.

Oto lista tych miejsc:

Białobrzegi: Pomnik AK, ul. Krakowska 25

Kozienice: Pomnik Niepodległości, ul. Warszawska

Lipsko: Krzyż Katyński na cmentarzu parafialnym

Przysucha: Pomnik Orła Białego w Skrzyńsku

Radom: Pomnik AK, ul. Niedziałkowskiego

Szydłowiec: Park Niepodległości, Pomnik AK i WiN

Zwoleń: Pomnik Ofiar Faszyzmu - Ściana Straceń

1 sierpnia o 12.00 w kościele garnizonowym w Radomiu sprawowana będzie Msza św., a 2 sierpnia - o 12.30 w radomskiej katedrze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy