Nowy numer 13/2024 Archiwum

W Iłży o obyczajowości Polaków i nie tylko

Nadal istnieje miejsce, o którym Bolesław Leśmian pisał w wierszu "W malinowym chruśniaku".

To miejsce jest w Iłży. W hołdzie dla poety i sztuki, Powiatowy Instytut Kultury zaprasza na cykl artystycznych wydarzeń „W Malinowym...”. - Kultowy chruśniak żyje dalej, pulsuje zielonością, zapachami, ptasim śpiewam, słowem - poetycka bajka nadal trwa w Iłży. Skoro już do nas, do Powiatowego Instytutu Kultury dotarło, że tak jest, to jasnym również stało się, że tym cudem, pięknem musimy się podzielić - mówi Renata Metzger, dyrektor PIK.

Pierwsze wydarzenie z nowego cyklu Powiatowego Instytutu Kultury „W Malinowym...” już 8 lipca o 18.00 w ogrodzie przy ul. Podzamcze 38. Będzie to spotkanie z prof. Rochem Sulimą i rozmowa m.in. o jego nowej książce „Powidoki codzienności. Obyczajowość Polaków na progu XXI wieku”.

Roch Sulima jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Humanistyczno - Społecznego SWPS. Zajmuje się przemianami polskiego obyczaju, antropologią codzienności, wpływem mediów na przeobrażenia wzorców kultury popularnej, historią kultury polskiej i europejskiej. Autor kilkunastu książek i opracowań naukowych. W „Powidokach codzienności” pisze m.in. o historii ciała na plaży, śmiecia i sprzątaniu w polszczyźnie, o powitaniach czy brutalizacji języka w sferze publicznej.

Po lata spędzonych w stolicy, prof. Sulima powrócił w rodzinne strony, do Małomierzyc, wsi niedaleko Iłży. Tak uzasadnia swoją decyzję: „Jestem prowincjuszem z urodzenia i zamiłowania (…) chciałem uciec od neonów i blasków miasta, no i mam za oknem piękny las, a nad lasem górują w nocy czerwone światła elektrowni wiatrowych. Mam horyzont wypunktowany na czerwono. Taki mnie spotkał przypadek”.

Spotkanie z profesorem poprowadzi jego były student Marcin Kępa, autor książek o Radomiu.

Przy ul. Podzamcze 38 stoi stary dom. Niegdyś należał on do rodziny Sunderlandów. Początki historii tej rodziny w Iłży sięgają lat 20. XIX w., wtedy to Stanisław Staszic sprowadził do Iłży, dla założenia tu fabryki fajansu, Lewina Seliga Sunderlanda. Z czasem, firma zaprzestała działalności, a dom i otaczający ją ogród otrzymał adwokat ożeniony z Gustawą Lesman ( rodzoną siostrą ojca poety). Bolesław Leśmian przyjeżdżał tu na wakacje. Szczególne okazało się dla niego lato 1917. Wtedy to Celina, córka ciotki Gustawy, zaprosiła do Iłży przyjaciółkę Teodorę Lebenthal. Poznały się w Paryżu, gdzie obie studiowały, Teodora medycynę, a Celina malarstwo. Akurat był tam i Leśmian. Między Dorą a poetą narodziło się uczucie, a jego efektem poetyckim był m.in. cykl wierszy „W malinowym chruśniaku”.

PIKI, dzięki zawartemu porozumieniu z właścicielem dawnego domu Sunderladów w Iłży i otaczającego go ogrodu, stał się kulturalnym gospodarzem tego miejsca.

Patronat honorowy nad cyklem „W malinowym...” sprawuje Waldemar Trelka, starosta radomski. Partnerem wydarzeń jest LBB Papier.

Kolejne wydarzenie z tego cyklu odbędzie się 14 lipca o 16.00. Artur Wąsowicz zaprosi na warsztaty ceramiczne - „Nie święci garnki lepią”. Po spotkaniu przejście do PIK i uroczyste zamknięcie wystawy tego artysty „Forma, struktura, kolor”.

Pełen program wydarzeń na www.pik.radom.pl i na FB PIK. Wstęp do „Ogrodu sztuk” w Iłży jest wolny, na warsztaty obowiązują zapisy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy