Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dwa dni u Czarnej Madonny

Pod hasłem "Błogosławiona Natalia Tułasiewicz - Patronką Nauczycieli Polskich" przebiegała 85. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę.

W dwudniowej pielgrzymce wzięło udział ok. 5 tysięcy nauczycieli z całej Polski, w tym ok. 100 osób z terenu diecezji radomskiej. Pierwszego dnia nauczyciele zgromadzeni w auli o. Augustyna Kordeckiego i tu wzięli udział w sympozjum ewangelizacyjnym poświęconym życiu i działalności błogosławionej patronki. Wykłady wygłosili dr hab. Iwona Jazukiewicz, prof. US, s. dr Joanna Wawrzynów OSU oraz Natalia Tułasiewicz, krewna błogosławionej. W sympozjum uczestniczył także prof. Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki. O 21.00 modlitwie Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Piotr Turzyński - Krajowy Duszpasterz Nauczycieli i Wychowawców. Biskup przewodniczył także Mszy św. o 23.00.

Bp Piotr Turzyński.   Bp Piotr Turzyński.
Archiwum ks. Wojciecha Wojtyły

Drugiego dnia pielgrzymki nauczyciele spotkali się na uroczystej Mszy św. sprawowanej z Jasnogórskiego Szczytu. Eucharystii przewodniczył oraz kazanie wygłosił bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, z terenu której pochodziła Natalia Tułasiewicz. Mszę św. koncelebrowali biskupi Piotr Turzyński i Tadeusz Bronakowski oraz licznie przybyli księża duszpasterze środowisk nauczycielskich. Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo Drogi Krzyżowej, po której bp Piotr udzielił przybyłym pielgrzymom uroczystego błogosławieństwa. Koordynatorem całości wydarzenia był ks. Wojciech Wojtyła.

Błogosławiona Natalia Tułasiewicz urodziła się w 1906 roku w Rzeszowie. Zmarła 30 marca 1945 roku w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Należy do grona 108 błogosławionych męczenników okresu II wojny światowej, wyniesionych na ołtarze przez św. Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku.19 stycznia 2022 roku dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bł. Natalia Tułasiewicz ustanowiona została patronką u Boga nauczycieli w Polsce. To postać ze wszech miar niezwykła. Polonistka, nauczycielka, poetka, była osobą nieprzeciętną, entuzjastką słowa i czynu. Chłonna wiedzy, świata, ludzi, kochająca przyrodę i podróże, zafascynowana kulturą, sztuką, muzyką, przejęta ideą apostolstwa ludzi świeckich. W zachwycie nad dziełem stworzenia i w radości życia, niestrudzenie, samodzielnie i odważnie szukała swej własnej drogi ku świętości. Nie zaprzestała swej misji nauczycielki nawet w warunkach obozu koncentracyjnego. W Wielki Piątek 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano Natalię do stracenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy