• facebook
 • rss
 • Stajemy przed wielkim zadaniem

  Marta Deka

  dodane 14.10.2012 01:48

  Wiara i kolana są ze sobą związane. Im częściej na kolanach, tym głębsza wiara – mówił w homilii bp Henryk Tomasik.

  Do radomskiej katedry 13 października przybyli przedstawiciele wszystkich parafii naszej diecezji ze swoimi duszpasterzami. Zaprosił ich tu bp Henryk Tomasik. Tego dnia odbyła się u nas inauguracja Roku Wiary, który rozpoczął się 11 października, w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II i 20-lecie opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Rok Wiary zakończy się 24 listopada 2013 r.

  Na początku Eucharystii do prezbiterium radomskiej katedry diakon wniósł Paschał, symbol Chrystusa, profesor teologii - dokumenty Soboru Watykańskiego II, a katechetka - Katechizm Kościoła Katolickiego.

  Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik. Wraz z bp. Adamem Odzimkiem i opatem cystersów z Wąchocka o. Eugeniuszem Augustynem koncelebrowała ją rzesza księży.

  - Panu Bogu składamy dziś wspólne dziękczynienie za dar wiary. Za wiarę naszego narodu i wiarę każdego polskiego chrześcijańskiego serca. Wyśpiewamy dzisiaj dziękczynne Ciebie Boga wysławiamy za łaskę wiary, za to, że dokonały się w nas zaślubiny Pana Boga z duszą, tak jak mówił św. Jan od Krzyża. Wiara jest darem - powiedział w homilii bp Tomasik.

  Zaznaczył też, że czeka nas wielkie zadanie, by odkryć treść wiary, pogłębić jej rozumienie i odważnie ją wyznawać całym życiem. - Dzisiaj potrzebne jest odważne wyznanie wiary od miejsca pracy i rodziny aż po parlament. Bardzo ważnym znakiem tej wiary są nasze uczynki. One wyrażają, podtrzymują i umacniają wiarę. Bardzo ważnym znakiem naszej wiary jest świadectwo życia chrześcijańskiego, składane tak, aby inni widzieli w nas prawdziwych uczniów Chrystusa. Taką wiarę wyrażoną czynami widzimy u św. Kazimierza, naszych męczenników radomskich, u sługi Bożego, bp. Piotra Gołębiowskiego. Taką wiarą żył bł. Jan Paweł II - powiedział w homilii ordynariusz.

  Bp Tomasik tłumaczył wiernym: - Wokół nas burza, doświadczamy ataków na Kościół, szaleją wichry ateizmu, liberalizmu moralnego, antyklerykalizmu, relatywizmu i subiektywizmu dostrzeganego nawet u tych, którzy nazywają się chrześcijanami. Wiarę często traktuje się dziś jak zakupy, bierze się tylko to, co mi odpowiada, a my jesteśmy podobni do Apostołów znajdujących się w łodzi podczas burzy. I, tak jak oni, dzisiaj wołamy: Panie, ratuj nas, giniemy. Z ufnością jednak błagamy Chrystusa: Dodaj nam wiary i pomóż nam odważnie wyznawać ją w każdej sytuacji, bo wiara jest jak kompas. Pomaga zachować właściwy kierunek - mówił biskup diecezjalny.

  Delegacje, które przybyły z różnych stron naszej diecezji, otrzymały egzemplarze Katechizmu Kościoła Katolickiego. Następnego dnia podczas Mszy św. zostały one wniesione do ich kościołów. I tu zostaną przez rok. Jak mówił wicerektor radomskiego seminarium,  ks. Piotr Turzyński, nie będą tylko czcigodną pamiątką, ale wezwaniem do studiowania prawd wiary, by je lepiej poznać i uznać wiarę  za wielki skarb.

  Uroczystości odbyły się we wspomnienie św. Edwarda. Imieninowe życzenia złożono gospodarzowi miejsca ks. prał. Edwardowi Poniewierskiemu. W modlitwie polecono też zmarłego w marcu tego roku pierwszego radomskiego biskupa Edwarda Materskiego.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół