• facebook
 • rss
 • Narty i misje afrykańskie

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 21.02.2013 12:35

  To miejsce jest już stałą zimową bazą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, gdzie przyjeżdżają w okresie zimowych ferii.

  – Było nas siedemdziesiąt osób, zarówno studentów z kół akademickich KSM, jak i sympatyków i kandydatów do stowarzyszenia – mówi ks. Leszek Domagała, diecezjalny asystent KSM.

  Przede wszystkim jeździli na nartach na stokach Kokuszki, Ryterskiego Raju i Wierchomli. Część z nich stawiała pierwsze kroki w tej sprawności i już dziś wiedzą, że będzie to ich hobby na następne lata. Korzystając z bliskości Krynicy Górskiej, odwiedzili ten kurort. – Na tamtejszym lodowisku jeździliśmy na łyżwach. Byliśmy w pijalni wód zdrojowych, a także zatrzymaliśmy się przy pomnikach Jana Kiepury i Nikifora – wspomina ks. Domagała.

  Zimowisko miało też swój wymiar religijnym. Codziennie Eucharystii przewodniczył ks. Leszek, a gospodarze, księża ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, opowiadali o pracy duszpasterskiej na Czarnym Lądzie. Założycielem Stowarzyszenia jest francuski duchowny Melchior de Marion-Brésilac, który jako biskup zmarł na żółtą febrę w Sierra Leone w 1859 r. Stowarzyszenie Misji Afrykańskich jest rzymskokatolickim zgromadzeniem misyjnym, założonym w 1856 roku w celu głoszenia Chrystusa ludom Afryki, w szczególności tym, które jeszcze o Nim nie słyszały. Stowarzyszenie od początku miało charakter międzynarodowy. Pierwsi misjonarze pochodzili z Francji, Hiszpanii i Włoch. W miarę upływu czasu  do tego dzieła dołączały kolejne kraje, wysyłając swoich misjonarzy do Afryki. Dzisiaj Stowarzyszenie Misji Afrykańskich jest wielką międzynarodową rodziną, skupiająca nie tylko misjonarzy pochodzących z Europy czy Ameryki, ale również z Indii, Filipin i wielu krajów Afryki.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół