• facebook
 • rss
 • Pierwszy taki w Polsce

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 18.06.2013 18:12

  Po gwałtownej burzy z grzmotami na sam moment poświęcenia wróciło słońce. – Nie było honorowej salwy armatniej, więc zgotowało nam ją niebo – mówił Jacek Sasin.

    Monument odsłonił brat prezydenta, Jarosław Kaczyński
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  To wydarzenia radomskiego czerwca z 1976 r. sprawiły, że młody prawnik Lech Kaczyński zaangażował się w sprawy robotnicze i związał się z opozycją antykomunistyczną. – Oby i teraz Radom dał sygnał, za którym pójdą inni – mówili zgodnie posłowie Zbigniew Kuźmiuk i Marek Suski.

  Obchody rozpoczęły się otwarciem na deptaku koło kościoła garnizonowego wystawy upamiętniającejLecha Kaczyńskiego. Potem Mszy św. w kościele oo. bernardynów przewodniczył metropolita szczeciński abp Andrzej Dzięga. Kazanie wygłosił bp Józef Zawitkowski z Łowicza. – To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza. Wyście wcześniej nas zabili.   Mszę z licznym gronem księży celebrowali (od lewej): bp Józef Zawitkowski, abp Andrzej Dzięga i bp Henryk Tomasik
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  "Odstrzelimy Kaczorów" - mówiliście. "Kartoflane nosy" - przezywaliście nas. "Bydło do obory" - krzyczeliście na nas. A ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. – mówił kaznodzieja, a kończąc wyraził życzenie, aby odsłaniany pomnik ”był ponad wszystkie Polaków podziały”.

  To samo życzenie wyraził obecny na uroczystości prezes Jarosław Kaczyński. Mówił też, że w Polsce działa potężny front zła, ale że dzień odsłonięcia pomnika jest krokiem w kierunku wygranej. – Tu w Radomiu zaczęła się kiedyś droga do polskiej wolności i niepodległości. Dziś zaczynamy drogę w tym samym kierunku, ku ostatecznemu zwycięstwa - mówił po Mszy św., przed odsłonięciem pomnika.

    Pierwszym punktem było otwarcie wystawy poświęconej śp. Prezydentowi RP
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  Po odsłonięciu monumentu, przy obecności kilku tysięcy ludzi, uroczystego poświęcenia dokonali biskupi, a potem koncert dał Jan Pietrzak. W programie jest także wieczorny koncert Patrycji Markowskiej i zespołu ”De Press”.

  Pomnik prezydenckiej pary Lecha i Marii Kaczyńskich autorstwa Andrzeja Renesa jest pierwszym w Polsce. Stanął przy ul. Żeromskiego na placu obok I LO im. M. Kopernika w sąsiedztwie kościoła oo. bernardynów. Ma 2,5 metra wysokości. Po bokach pomnika umieszczono tablice z nazwiskami upamiętniającymi wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.

  Inicjatorem   Na koniec koncertu obecni śpiewali razem z Janem Pietrzakiem ”Żeby Polska”
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  budowy pomnika był Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu, a na jego czele stał poseł Marek Suski. Budowa kosztowała 230 tys. zł. Od roku w Radomiu, a także i w innych miejscowościach prowadzona była społeczna zbiórka pieniędzy na ten cel.

  Galeria zdjęć z całej uroczystości jeszcze dziś na naszej stronie po wieczornym koncercie Patrycji Markowskiej.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Agaton
   18.06.2013 19:01
   A mnie się marzy kurna chata
   Zwyczajna izba zbita z prostych desek
   Żeby się odciąć od całego świata
   Od paragonów, paragrafów i wywieszek

   Zaszyć się w kącie, w kupie liści
   Tak żeby tylko czubek nosa było widać
   Nic nie zamiatać, nic nie czyścić
   Nie kombinować co się jeszcze może przydać

   itd itd itd...
  • Krzysiek
   19.06.2013 09:17
   Po władcy, który służył pozostaje wdzięczna pamięć.
   Ja osobiście, na czerwonej fali świateł, zatrzymując się na światłach zmawiam "Wieczny odpoczynek panu Kaczyńskiemu dać Panie ...".
   Dotychczas sklinałem w duchu tych, którzy zarządzają tymi światłami - teraz zamiast się ładować, jest modlitwa z pożytkiem.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół