• facebook
 • rss
 • Jak spokojnie spędzić urlop?

  Marta Deka

  dodane 29.06.2013 10:52

  Rozpoczynają się wakacje. Wielu z nas wyjedzie na urlop. Często będą to dalekie podróże. Co zrobić, by były bezpieczne?

  W ramach działań ”Bezpieczne wakacje” policjanci radomskiej "drogówki" czuwać będą nad bezpieczeństwem podróżujących. - Do zadań priorytetowych będzie należało egzekwowanie przestrzegania dozwolonych prędkości, zwracanie uwagi na trzeźwość kierowców, na stosowanie pasów bezpieczeństwa i prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Siadając za kierownicą samochodu, zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą - przestrzega Justyna Leszczyńska z KMP Radom.

  Policjanci przypominają, że przed podróżą należy dokonać przeglądu samochodu, byśmy po drodze nie mieli przykrych niespodzianek. Pojazd powinien być też wyposażony w gaśnicę, apteczkę i trójkąt ostrzegawczy. Nie powinniśmy zabierać przygodnych pasażerów, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, a gdy opuszczamy auto, cenne przedmioty powinniśmy schować do bagażnika. Gdy podróżujemy pociągiem czy autobusem, szczególną ostrożność należy zachować na dworcach, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów.

  Kontrolę autokaru można zgłosić pod numerem telefonu: (48) 345 26 30 lub 997   Trzeba zadbać też o bezpieczeństwo dzieci, które na letni wypoczynek wyjadą autokarami
  Kontrolę autokaru można zgłosić pod numerem telefonu: (48) 345 26 30 lub 997
  Marta Deka /GN
  Warto zadbać też o bezpieczeństwo dzieci, które na kolonie wyjadą autokarami. -  Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu regularnie prowadzą kontrole autobusów, dlatego zachęcamy wszystkich organizatorów wycieczek i wyjazdów, a także rodziców, aby przed wyjazdem dzieci zgłaszali policjantom konieczność skontrolowania autobusu. Kontrolę najlepiej zgłaszać z kilkudniowym wyprzedzeniem do jednostek policji. W miarę możliwości, policjanci kontrolować będą autokary bezpośrednio na miejscu zbiórek uczestników wyjazdu po wcześniejszym otrzymaniu zgłoszenia. Kontrolę autokaru można zgłosić pod numerem telefonu: (48) 345 26 30 lub 997 - informuje J. Leszczyńska.

  Policjanci zachęcają, by w czasie wakacyjnych wyjazdów szczególnie zadbać o mieszkania i domy. Najlepiej opiekę nad nimi powierzyć sąsiadom czy rodzinie, którzy wyjmą listy ze skrzynki, pozbierają ulotki, otworzą okna i zapalą czasem światło. - Nie wpuszczajmy do domu obcych osób, które chcą sprzedać lub zareklamować jakiś towar. Taka z pozoru ”niewinna” wizyta może być rozpoznaniem terenu przyszłego działania. Pamiętajmy, że włamywacz, zanim zdecyduje się dokonać włamania, musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania. Rzadko ”idzie na robotę” w ciemno. Źródłem wiadomości mogą być osoby trzecie, sąsiedzi, jak i sami lokatorzy. Włamywacze są bardzo pomysłowi. Jako ”wujkowie” lub ”znajomi” rodziców potrafią z dziecka wyciągnąć potrzebne im informacje. Uczulmy dzieci na tego typu kontakty i uświadamiajmy im, czym może to grozić - dodaje J. Leszczyńska.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół