• facebook
 • rss
 • Dzień pełen historii

  Marta Deka

  dodane 12.08.2013 13:01

  Już w czwartek, 15 sierpnia, Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na piknik historyczny „Na Polu Chwały 1920”.

  15 sierpnia przypada 93. rocznica Cudu nad Wisłą. Z tej okazji o 12.00 w kościele garnizonowym będzie sprawowana Msza św. Godzinę później w Muzeum Wsi Radomskiej rozpocznie się piknik historyczny. Podczas niego można będzie obejrzeć prezentacje stacjonarne - dioramy i pokazy wyszkolenia wojskowego grup rekonstrukcji historycznej. Wśród zaproszonych zespołów są pododdziały piechoty i kawalerii w rozmaitych mundurach Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej z czasów wojny 1919-1921. Widzowie będą mogli obejrzeć broń z epoki oraz sprzęt wojskowy, w tym zaprzęg artyleryjski, wozy taborowe i taczanki. Atrakcją będzie przejazd taczanką w charakterze cekaemisty.

    Reżyserem i narratorem widowiska będzie historyk Przemysław Bednarczyk
  Marta Deka /GN
  Główną częścią imprezy jest widowisko historyczne pt. „Twierdzą nam będzie każdy próg…” wyreżyserowane przez historyka Przemysława Bednarczyka. - Wystawimy je o 15.00 na polu za zagrodą z Chomentowa. Treść widowiska stanowi opowieść o ochotnikach, którzy stanęli w roku 1920 na wezwanie ojczyzny, a pochodzili niekoniecznie z samego Radomia, ale też z okolicznych miast i wsi. Osoby, o których opowiemy, nie były dotąd opisywane przez literatów, ale w radomskich archiwach informacje o nich spoczywają w pamiętnikach i wspomnieniach - mówi historyk.

  Amatorów fotografii organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie „Jak z obrazu Kossaka…”. Plener fotograficzny z udziałem grup rekonstrukcji historycznej rozpocznie się o 13.00. Konkurs przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży szkolnej (od szkoły gimnazjalnej). Każdy uczestnik może dostarczyć do pięciu fotografii. Rozstrzygnięcie  konkursu nastąpi we wrześniu w Resursie Obywatelskiej. Osoby, które uchwycą najpiękniejsze kadry, nawiązujące swym klimatem do obrazów Kossaków, otrzymają nagrody. Regulamin konkursu tutaj.

  Do radomskiego skansenu można dojechać autobusami miejskimi linii 17, które między 11.30 a 18.30 będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością - średnio co 10 minut (dojście ulicą Stawową - od przystanku Stalowa / Starokrakowska).

    Atrakcją będzie przejazd taczanką w charakterze cekaemisty
  Marta Deka /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół