• facebook
 • rss
 • Nie da się latać z przetrąconym skrzydłem

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 12.10.2013 17:53

  Duszpasterstwo Akademickie zaprosiło uczelnie Radomia do wspólnej modlitwy. ”Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.

  Do tej myśli, którą Jan Paweł II rozpoczął swą encyklikę "Fides et ratio" - o relacjach między wiarą a rozumem, w końcowej części homilii nawiązał bp Henryk Tomasik. Ordynariusz przewodniczył Mszy św. za pomyślność nowego roku akademickiego w radomskich uczelniach. Przypomniał też starą maksymę św. Augustyna, Ojca Kościoła z V w., który mówił: ”Wierz, abyś rozumiał i rozumiej, abyś wierzył!” Mówił też o napięciu pojawiającym się między naukami szczegółowymi a filozofią i teologią, gdzie osią braku spotkania bywa niezrozumienie, że wszystkie one u swej podstawy są poszukiwaniem prawdy. Bp Henryk przywołał też słowa kard. Karola Wojtyły z książki ”Osoba i czyn”: ”Wolność to podporządkowanie się prawdzie, a nigdy podporządkowanie sobie prawdy”. Te słowa powtórzył potem jako papież.

  W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele radomskich uczelni, a kościół na Osiedlu Akademickim wypełniły togi, rektorskie gronostaje. Nie zabrakło uczelnianych pocztów sztandarowych.

  Ta Celebra to jednocześnie uroczyste rozpoczęcie kolejnego roku pracy w Duszpasterstwie Akademickim, które swą siedzibę ma przy ul. Górniczej 2 (obok kościoła pw. św. Jadwigi na Osiedlu Akademickim), a pracujący w nim księża zapraszają na przeróżne spotkania każdego dnia tygodnia. – Każdy może tu znaleźć coś dla siebie – zapewniają duszpasterze.

   

  Oto całotygodniowy plan spotkań:

  Niedziela

  Eucharystie dla studentów

  18.00 – kościół św. Jadwigi (Osiedle Akademickie)

  20.00 – katedra

  Codzienna Eucharystia z krótkim kazaniem w ośrodku DA przy ul. Górniczej 2  o 19.00. Przed Mszą św. możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

  Spotkania tematyczne, które rozpoczynają się o 20.00.

  Poniedziałek: Wspólnota modlitwy i ewangelizacji, prowadzi ks. Arkadiusz Latosek.

  Wtorek:  Roma dicit. Nauczanie Papieża Franciszka, prowadzi ks. Marek Adamczyk

  Środa: Kurs Alfa, prowadzi ks. Artur Chruślak

  Czwartek:  Dzień modlitwy i spowiedzi od godziny 18:00 (ks. Arkadiusz Latosek)

  Piątek:  Akademicki Dyskusyjny Klub Filmowy (ks. Artur Chruślak)

  Sobota: Wiara góry przenosi. Dialogi, dyskusje o wierze i życiu.

  A ponadto wyjazdy, możliwość współpracy z „Gazetą Akademicka”, obozy i wiele innych atrakcji.

  Zaangażowani w Duszpasterstwo Akademickie mówią o sobie: - Jesteśmy wspólnotą ludzi: studentów, profesorów, wykładowców i pracowników, w której uczymy się odkrywania Boga w drugim człowieku, poznajemy siebie nawzajem, odnajdujemy swoje miejsce w Kościele i przygotowujemy się do realizacji swojego powołania życiowego, przeżywania swojego życia pięknie. Zapraszają też na swą stronę internetową: www.daradom.pl.

    Na nowy rok studiów i formacji błogosławił bp Henryk Tomasik
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół