• facebook
 • rss
 • Królewskie Źródła w nowej odsłonie

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 21.10.2013 22:08

  Koszt inwestycji wyniósł 700 tys. zł. Leśnicy mówią, że warto się tutaj wybrać. I mają rację!

  Uroczysko Królewskie Źródła jest zaliczane do najpiękniejszych miejsc w regionie radomskim. By do niego dotrzeć, trzeba dosłownie wedrzeć się na około 3 km w głąb puszczy, zjeżdżając z trasy Radom-Kozienice niedaleko za wsią Augustów. Istniejąca tu ścieżka edukacyjna, utworzona w 2000 r. ma około trzech kilometrów, a jakieś pół kilometra wiedzie wzdłuż rzeki Zagożdżonki. Zapamiętana wieść głosi, że tutaj - w czasie polowań - pragnienie gasił król Władysław Jagiełło i jego drużyna.

  Rezerwat przyrody zajmuje powierzchnię niemal 30 ha. Ma chronić rosnące tu lasy liściaste z olchą czarną i lasy mieszane z dębem szypułkowym. Ta właśnie roślinność przynosi bezcenne walory zdrowotne dla odwiedzających to miejsce.

  Podczas trwania uroczystości otwarcia odnowionej ścieżki na polanę, gdzie otwierano szlak, przybywali ludzie, którzy wybrali się na pieszą wędrówkę po Puszczy Kozienickiej   Królewskie Źródła wciąż odwiedzają ludzie spragnieni kontaktu z przyrodą
  Podczas trwania uroczystości otwarcia odnowionej ścieżki na polanę, gdzie otwierano szlak, przybywali ludzie, którzy wybrali się na pieszą wędrówkę po Puszczy Kozienickiej
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  Ścieżka cieszy się wielką popularnością. Jak obliczają leśnicy, tylko w minionym roku Królewskie Źródła odwiedziło około 80 tys. osób. Ale ścieżka i jej zaplecze niszczało. Działo się to nie tylko na skutek mijającego czasu, ale też - niestety - z powodu pojawiających się tu wandali. Konieczna była gruntowna renowacja. Prace prowadzono w ostatnich miesiącach, a fundusze pochodziły z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych i z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. - Zmodernizowana została cała infrastruktura ścieżki. Na jej początku, tuż obok parkingu, wybudowano wiatę wraz z ławkami i stołami na około 100 osób. Wyremontowano wszystkie kładki, powstał także taras widokowy w dolinie rzeki Zagożdżonki. Oprócz tego wybudowano wiatę do obserwacji ptaków, obudowano tak zwane "Źródło miłości" - mówi Jan Komorowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice, gospodarz uroczystości otwarcia wyremontowanej ścieżki. Wzięli w niej udział przede wszystkim leśnicy z Nadleśnictwa Radom. Obok nich nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz samorządowych oraz parlamentarzystów.

  Zakończona renowacja nie zamyka podjętych prac. - Planujemy, że powstanie tu również  plac zabaw dla dzieci i ekspozycja leśnej, zabytkowej kolejki wąskotorowej. Liczymy na to, że te zmiany zachęcą kolejne osoby do odwiedzenia naszej ścieżki. Turyści z bliska mogą obcować z naturą. Rośnie tutaj wiele gatunków drzew, kwiatów i ziół. W tych lasach żyją ptaki, dziki, sarny, bobry i zające. Przy odrobinie szczęścia można je zauważyć. Królewskie Źródła są perełką przyrodniczą regionu - zaznacza Jan Komorowicz.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół