• facebook
 • rss
 • Jeśli chcesz pokoju…

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 05.03.2014 23:49

  Starożytni Rzymianie mówili: "Si vis pacem, para bellum": "Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny".

  Od czasów, gdy ukuto to porzekadło, minęły wieki, a jakoś ta maksyma nie straciła nic ze swej aktualności. Byłem na otwarciu nowo wybudowanej radomskiej Fabryki Broni. Przyznaję, czułem dumę z tego, że oto w Radomiu będzie wytwarzana broń, która należy do najlepszych na świecie. Myślałem też o tym, że może być przydatna teraz, w czasie, gdy Rosja za sprawą konfliktu na Ukrainie, tak bardzo zaogniła stosunki międzynarodowe.

  A potem wziąłem udział w wycieczce po zakładzie zbrojeniowym. Moją uwagę przykuły kawałki metalu i napis, by ich nie dotykać. - Co z nich powstanie? - pomyślałem. Nowoczesne tokarki zrobią z nich jakiś superprecyzyjny element broni, która komuś odbierze życie.

  - Może jednak tak nie będzie - pocieszałem się. Może zostanie tylko wykorzystana do strzeleckiej próby. Może będzie tylko elementem ćwiczeń.

  I na to wszystko nałożyły mi się Jezusowe słowa: „Pokój zostawiam wam… Nie tak, jak daje świat”.

  My nadal za Rzymianami powtarzamy słowa: Jeśli chcesz pokoju, bądź solidnie uzbrojony. A On, ukrzyżowany? A pierwsi chrześcijanie, których prowadzono na rzymskie areny, by stali się żerem drapieżnych zwierząt?

  W obronie wiary, tak to pokazują dzieje mojego Kościoła, bezbronne męczeństwo było najbardziej zwycięską bronią. Ale w obronie narodowej niepodległości przyszło nie raz stawać z bronią gotową do strzału, walczyć i przelewać krew. Jak to pogodzić i połączyć? Przyznaję, że nie znam odpowiedzi.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół