• facebook
 • rss
 • Angelika wiedziała wszystko

  Krystyna Piotrowska

  dodane 21.03.2014 20:52

  Konkurs przeznaczony był dla gimnazjalistów, ale poziom materiału dorównywał Olimpiadzie Teologii Katolickiej.

  Do radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego przyjechało niemal 200 gimnazjalistów z diecezji. Tu uczestniczyli w diecezjalnym etapie konkursu wiedzy religijnej, organizowanym przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej. Temat konkursu związany był z tematem Roku Duszpasterskiego – Wierzę w Syna Bożego. – Trzeba powiedzieć, że mimo iż jest to konkurs dla gimnazjalistów, dorównuje on, jeżeli chodzi o poziom materiału, Olimpiadzie Teologii Katolickiej – powiedział wizytator katechetyczny ks. Stanisław Piekielnik.

  Młodzież przygotowywała się do konkursu, korzystając z książeczki ks. Krzysztofa Badeńskiego, wizytatora katechetycznego i koordynatora konkursu.

  Gdy trwało podliczanie wyników testu, gimnazjaliści i ich opiekunowie spotkali się w Auli Jana Pawła II z młodzieżą oazową. Wysłuchali oazowych piosenek i zaproszenia na wakacje z oazą.

  Zanim organizatorzy konkursu odczytali nazwiska finalistów bp Henryk Tomasik wręczył dyplomy uczniom, którzy zakwalifikowali się do etapu diecezjalnego oraz ich opiekunom.

  Ordynariusz, zwracając się do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w przygotowanie konkursu, jak i do jego uczestników, powiedział: - Płynie do nas to wielkie zaproszenie Pana Jezusa, wypowiedziane wprost do św. Piotra, a wszyscy jesteśmy adresatami tego zaproszenia – „Wypłyń na głębię”. Bardzo ważne jest to wypływanie na głębię – poznania, pokochania i wyznania Chrystusa. Wierzę w Syna Bożego, to znaczy chcę wypływać na głębię wiary w osobę Jezusa Chrystusa, aby go lepiej poznać, pokochać i wyznać. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom tego konkursu, dziękuję Wydziałowi Katechetycznemu za przygotowanie tego konkursu. Bardzo dziękuję wszystkim opiekunom, dyrekcjom szkół, księżom, siostrom, katechetom. Bardzo dziękuję państwu za troskę o naszą młodzież, za tę troskę, aby młodzież lepiej poznała Syna Bożego, pokochała Go. Gratuluję wam, wszystkim uczestnikom konkursu, a szczególnie laureatom.

  Pierwsze miejsce z maksymalną liczbą punktów przypadło Angelice Grudniewskiej, uczennicy klasy pierwszej z PG nr 4 w Radomiu. Laureatka przyznała, że nie spodziewała się takiego wyniku. Do udziału w konkursie zachęciła ją katechetka s. Juwencja  Fila. – Angelika to dobra, bardzo pracowita i dociekliwa uczennica – przyznała siostra. Miejsce drugie przypadło Magdalenie Kuszewskiej, uczennicy kl. I PG w Bliżynie. Trzecie zajął Piotr Pocheć z kl. II z PG w Rzepinie. Jury przyznało także siedemnaście wyróżnień. Specjalne dyplomy otrzymali ci uczniowie klas trzecich, którzy po raz kolejny brali udział w konkursowych zmaganiach.

  – Był to konkurs na wysokim poziomie, z bardzo dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem wśród młodzieży gimnazjalnej. A trzeba powiedzieć, że nie jest łatwo młodzieży w tym wieku zachęcić do przeczytania czegokolwiek. Tym bardziej literatury religijnej. Myślę, że tego typu konkursy w gimnazjum, to też dobre przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Poznać Jezusa Chrystusa i przyjąć później Jego sakrament, to jest ta odpowiednia kolejność – podsumował ks. Stanisław Piekielnik.

    Bp Henryk Tomasik z osobami wyróżnionymi i laureatami konkursu
  Krystyna Piotrowska /GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół