• facebook
 • rss
 • Oto Matka twoja

  bp Henryk Tomasik

  dodane 04.04.2014 12:00

  Publikujemy kolejny tekst bp. Henryka Tomasika, który pomoże nam jak najlepiej przygotować się najpierw do peregrynacji krzyża po naszym kraju, która rozpocznie się po Niedzieli Palmowej, a następnie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

  - Przyjąć Maryję w swoim domu jest przywilejem każdego wierzącego - mówił młodym Jan Paweł II.

  Niezwykle ważnym momentem było przekazanie ikony Salus Populi Romani młodym Niemcom. Podczas spotkania z młodzieżą Rzymu i regionu Lacjum 10 kwietnia 2003 r. Jan Paweł II powiedział: „Przyjąć Maryję w swoim domu, do swojego życia jest przywilejem każdego wierzącego. ... Dlatego dziś chcę was powierzyć Maryi. ...Zawierzam was Maryi, w chwili, gdy duchowo jesteście już w drodze na Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii. Młodzież z Toronto przed chwilą przyniosła tu na plac krzyż Roku Świętego. Krzyż, który w najbliższą niedzielę - Niedzielę Palmową - przekaże swym przyjaciołom z Kolonii. Natomiast dwoje przedstawicieli młodzieży Rzymskiej przyniosło pod krzyż ikonę Maryi, która czuwała nad »strażnikami poranka« w Tor Vergata podczas niezapomnianego Światowego Dnia Młodzieży 2000. Tor Vergata! Aby zawsze, także w sposób widzialny, było oczywiste, że Maryja jest przemożną Matką, która nas prowadzi do Chrystusa, pragnę, ażeby w najbliższą niedzielę młodzieży z Kolonii została przekazana razem z krzyżem również ta ikona Maryi i aby od tej pory wraz z krzyżem pielgrzymowała ona przez cały świat, przygotowując Dni Młodzieży”.

  Od Niedzieli Palmowej 2003 r. na życzenie Jana Pawła II ikona Matki Bożej została dołączona do Krzyża ŚDM, aby razem z nim wędrować poprzez kraje całego świata. Papież wówczas powiedział do młodych: „Delegacji przybyłej z Niemiec powierzam dziś również ikonę Maryi. Odtąd będzie ona wraz z krzyżem towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży. Oto Matka twoja! Będzie ona znakiem macierzyńskiej obecności Maryi wśród młodych, wezwanych, tak jak apostoł Jan, do przyjęcia Jej w swoim życiu”. Zwrócił się też do Polaków: „Pozdrawiam również młodzież polską. Niech Krzyż Chrystusa będzie dla was drogowskazem w życiu, w trudnych czasem wyborach życiowych, a Matka Najświętsza wzorem pięknej miłości. »Oto Matka twoja«".

  Obraz Matki Bożej, umieszczony obok pielgrzymującego Krzyża, przypomina nam słowa Chrystusa wypowiedziane z Krzyża: „Synu, oto Matka twoja” (J 19,27). Przypomina także postawę Świętego Jana: „I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19,27). Zachęca nas do spełnienia wielkiego życzenia Matki Bożej wyrażonego w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5).


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół