• facebook
 • rss
 • Czcimy pamięć każdej z ofiar

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 10.04.2014 12:56

  Choć gromadzimy się pod pomnikiem prezydenckiej pary, Marii i Lecha Kaczyńskich, nie chcemy nikogo wyróżniać i oddać cześć każdej z ofiar - mówił w rozmowie z dziennikarzami prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

  Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się przed 9.00 na cmentarzu komunalnym na Firleju przy grobie tragicznie zmarłego w katastrofie kapitana Artura Ziętka, nawigatora tamtego lotu. Oprócz rodziny wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta oraz służb mundurowych. Następnie pod płytą upamiętniającą ofiary katastrofy, umieszczoną na ścianie Urzędu Miejskiego, złożone zostały kwiaty.

  O 10.00 w kościele ojców bernardynów sprawowana była Msza św., a po niej delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem prezydenckiej pary przy ul. Żeromskiego. – Jest już tradycją, że nasz klasztorny kościół niejako intuicyjnie kojarzy się mieszkańcom Radomia z patriotyzmem. To wręcz przyzwyczajenie wypracowane przez długie dziesiątki lat, a sięgające jeszcze powstania styczniowego. Patriotyczne zaangażowanie bernardynów to ważny rys zakonu. Za to płacili wielką ceną, jak choćby zsyłki na Sybir – mówi o. Antoni Maciejowski, gwardian klasztoru.

    Po złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów uroczyście odśpiewano hymn państwowy
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  Organizatorem przedpołudniowej części obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej jest Urząd Miejski w Radomia.

  Część popołudniowo-wieczorną organizuje Klub Gazety Polskiej.

  O 18.30 Mszy św. w intencji ojczyzny i ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele Świętej Trójcy (księża jezuici) będzie przewodniczył kanclerz kurii ks. prał. Edward Poniewierski.

  Po Eucharystii w tymże kościele odbędzie się koncert krakowskiego zespołu "Noro-Lim". Jest to słowno-muzyczne rozważanie Drogi Krzyżowej.

  O 20.00 – przemarsz ulicą Żeromskiego pod pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. Tam zostaną zapalone znicze, złożone wiązanki kwiatów i odmówiona modlitwa za zmarłych.

    Kwiaty przy pomniku prezydenckiej pary składają rodzice kpt. Artura Ziętka
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół