• facebook
 • rss
 • Czerwień, gród między Wschodem, a Zachodem

  Krystyna Piotrowska

  dodane 24.10.2014 19:38

  Odnalezione po kilku wiekach bezcenne dzieła sztuki jubilerskiej śmiało mogą być inspiracją dla współczesnych artystów i rzemieślników.

  Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na swe podwoje, tym razem na niezwykłą, a zarazem piękna wystawę „Czerwień, gród między Wschodem, a Zachodem”.

  Czerwień to grodzisko i osada leżące 200 km na południowy wschód od Radomia, w okolicach dzisiejszego Czermna. Miejsce to budzi zainteresowanie archeologów i historyków już od ponad 100 lat.

  Eksponaty, które można zobaczyć w muzeum pochodzą z czasów średniowiecza, z połowy XIII wieku. Jest to między innymi bardzo dobrze zachowana kobieca biżuteria srebrna i złota oraz dewocjonalia.

  Są także przedmioty codziennego użytku, ołowiane pieczęci czy fragmenty broni.

  - Czerwień najprawdopodobniej był jednym z tzw. Grodów Czerwieńskich, które stanowiły średniowieczne pograniczne polsko-ruskie. To miejsca związane z wieloma historycznymi wydarzeniami. Tu mieszały się wpływy wielu kultur wpływając na życie mieszkańców grodów, w tym Czerwienia. Większość znalezionych przedmiotów jest ornamentowanych stylistyką wschodnią wskazującą na szkołę halicką i szkołę ruską - mówi Małgorzata Cieślak-Kopyt, kierownik Działu Archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

  Skarby wykonane ze srebra i złota znalezione zostały wiosną 2011 roku w obrębie grodu w Czerwieniu. Były to dwa skarby. Jeden mieścił się w glinianym garnku, który można zobaczyć na wystawie, a obok niego to co z niego wydobyto.

  Drugi skarb, źle zabezpieczony, nie przetrwał do naszych czasów. Za odkrycie tych skarbów Andrzejowi Kokowskiemu, Marcinowi Piotrowskiemu i Arturowi Trącikowi przyznano między innymi pierwsze miejsce w kategorii „Naukowe odkrycie roku” w szóstej edycji konkursu „ National Geographic Travelery 2011”.

  Wystawa będzie czynna do 31 grudnia.

    Średniowieczne dewocjonalia
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość
  W najbliższą niedzielę 26 października Muzeum zaprasza na ostatnią w tym roku „Niedzielę z archeologią”.

  - Proponujemy tradycyjnie tematy związane z archeologią miasta i regionu, ale przede wszystkim zaprezentujemy średniowieczną kartę pogranicza polsko-ruskiego. W tematykę wystawy ,,Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem”, wprowadzi nas Marcin Piotrowski, badacz Czermna, jeden z odkrywców skarbów biżuterii i współautor wystawy. Jego wykład przeniesie nas w czasy wczesnego średniowiecza i przybliży tematykę Grodów Czerwieńskich. Podkreślić trzeba, iż Radom jest jedynym miastem na Mazowszu goszczącym tę wystawę. Spotkanie z Marcinem Piotrowskim będzie o 12.00 - zaprasza Małgorzata Cieślak-Kopyt.

  Po wykładzie autor oprowadzi gości muzeum po wystawie, na której zgromadzono ponad 1000 zabytków z okresu między X a XIV wiekiem, odnalezionych podczas badań wykopaliskowych na grodzisku w Czermnie nad rzeką Huczwą w powiecie tomaszowskim, województwo lubelskie.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół