• facebook
 • rss
 • Dla Ciebie, Polsko

  Krystyna Piotrowska

  dodane 10.04.2015 14:59

  Od niemal 5 lat zbiegają się ze sobą obchody rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem i obchody z okazji Dnia Pamięci Ofiar zbrodni katyńskiej.

  Pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., w 70. rocznicę mordu katyńskiego, wśród ofiar wypadku prezydenckiego samolotu znalazły się dwie osoby pochodzące z naszej diecezji - Paweł Janeczek, urodzony w Zwoleniu szef ochrony Lecha Kaczyńskiego, oraz urodzony w Radomiu kpt. Artur Karol Ziętek, nawigator lotu Tu-154. W ich rodzinnych miastach oraz w wielu innych miejscowościach pod tablicami upamiętniającymi ofiary tego tragicznego wydarzenia składano kwiaty i zapalano znicze. Uroczystość odbyła się także pod pomnikiem Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu. Na jego cokole widnieje napis: „Dla Ciebie, Polsko”. Obok znajdują się dwie granitowe tablice, na których zostały wyryte nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

  Radosław Witkowski, prezydent Radomia, w asyście Straży Miejskiej złożył kwiaty i zapalił znicz przy pomniku pary prezydenckiej, a później pod tablicą pamiątkową. Delegacja władz miasta złożyła również kwiaty na grobie kpt. Ziętka.   Kwiaty pod tablicą w Radomiu składa Leszek Ruszczyk, wicemarszałek województwa mazowieckiego
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość

  Dla kpt. Ziętka od dzieciństwa pasją było lotnictwo. W pracy zawodowej zdobył doświadczenie, dzięki któremu należał do zespołu biorącego udział w najważniejszych lotach. Dwa miesiące przed katastrofą uczestniczył w skomplikowanej misji humanitarnej na Haiti. Polecieli tam samolotem Tu-154 M101. Za tamte wyjątkowe starty i lądowania został wraz z załogą wyróżniony przez dowódcę Sił Powietrznych RP.

  Wśród delegacji składających kwiaty pod tablicą pamiątkową w Radomiu byli najbliżsi kpt. Ziętka.

  Na uroczystość przybyli posłowie, senatorowie, przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, służb mundurowych, różnych organizacji działających w mieście, młodzież i poczty sztandarowe. Wieczorem w kościele pw. Świętej Trójcy w Radomiu sprawowana będzie Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po Eucharystii jej uczestnicy przejdą pod pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich.

    Na uroczystość w Radomiu licznie przybyły poczty sztandarowe
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość
    W rocznicę katastrofy smoleńskiej pod pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich w Radomiu złożono kwiaty i zapalano znicze
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół