• facebook
 • rss
 • Sadzili dęby

  Krystyna Piotrowska

  dodane 23.04.2015 21:36

  Za nami trzecia edycja radomskiego Święta Lasu. Tak, jak poprzednie, i ta wpisała się w obchody Ogólnopolskiego Święta Lasu, organizowanego pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

  Radomska Dyrekcja Lasów Państwowych wspólnie z Nadleśnictwem Radom zorganizowała w Lesie Kapturskim „Piknik – Święto Lasu”. Połączony był z sadzeniem lasu, a robili to zaproszeni goście, m.in.: parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucje współpracujące z Lasami Państwowymi, dzieci i młodzież z zaprzyjaźnionych szkół oraz harcerze. Zanim przystąpiono do pracy, krótką instrukcję dotyczącą sadzenia dębów przedstawił Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. Dla młodzieży i dzieci po zakończonej akcji sadzenia drzewek leśnicy przygotowali leśne gry i zabawy oraz poczęstunek. Można było także obejrzeć ciekawą wystawę „Historia leśnictwa radomsko-kieleckiego".

  - Stan lasów radomskich jest bardzo dobry. Są zdrowe, zasobne, przyjazne dla wszystkich i mam wrażenie, że wiosna to dobry okres do zwrócenia uwagi na olbrzymią rolę lasów w naszym otoczeniu i środowisku. Są one wartościowe pod trzema głównymi względami - społecznym, biologicznym i gospodarczym. Każdy z tych elementów jest bardzo ważny i lasy wypełniają je, a leśnicy dbają, aby ta wielofunkcyjność nam wszystkim służyła. Jeśli chodzi o las i związane z nim potrzeby w takim miejscu jak Radom, w takiej dużej aglomeracji, to na pierwszym miejscu pojawiają się elementy społeczne: turystyka, rekreacja, ścieżki rowerowe i edukacyjne. To wszystko zapewniamy. Zapraszamy do lasu! - powiedział Tomasz Sot, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

  Ogólnopolskie Święto Lasu zostało zorganizowane po raz pierwszy w 1933 roku przez Zarząd Główny Związku Zawodowego Leśników i Redakcję „Ech Leśnych", pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego. Chodziło o zaangażowanie społeczeństwa w ochronę polskich lasów. Co roku gromadziło ono miłośników lasu na centralnych i regionalnych obchodach połączonych z sadzeniem lasu i zajęciami edukacyjnymi. Od 2013 roku, wzorem lat przedwojennych, Święto Lasu obejmuje honorowym patronatem prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

  Tegoroczne obchody Święta Lasu wpisują się w realizowaną w 2015 roku przez Lasy Państwowe kampanię „Lasy Państwowe. Zapraszamy", promującą funkcje gospodarcze, społeczne i ekologiczne lasów, ze szczególnym uwzględnieniem korzyści z nich płynących oraz aktywnego wypoczynku na terenach leśnych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół