• facebook
 • rss
 • To jest prawdziwa przyjaźń

  Krystyna Piotrowska

  dodane 02.06.2015 12:23

  W PSP nr 31 w Radomiu odbyła się coroczna uroczystość upamiętniająca patrona placówki - kard. Stefana Wyszyńskiego.

  Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach. Po Eucharystii nastąpił przemarsz ze sztandarem do budynku szkoły. Jednym z elementów Dnia Patrona było rozstrzygnięcie konkursu, którego hasło przewodnie brzmiało: „To jest prawdziwa przyjaźń - osłaniać innych nawet kosztem siebie”. Była to II edycja Ogólnopolskiego i IV edycja Międzyszkolnego Konkursu dla Młodych Twórców „Kardynał Stefan Wyszyński - patron ważnych spraw”. Konkurs realizowany był w trzech kategoriach: konkurs literacki, plastyczny i wiedzy o kardynale Wyszyńskim. Patronat nad konkursem objęli bp Henryk Tomasik oraz prezydent Radomia Radosław Witkowski. Chodziło m.in. o zainteresowanie uczniów szkół podstawowych życiem i działalnością Prymasa Tysiąclecia, propagowanie pozytywnych wzorców osobowych kardynała i św. Jana Pawła II, ukazanie wartości przyjaźni z jej dwukierunkowością - otwartością na dawanie i branie, ale również kształtowanie potrzeby nawiązywania bliskich relacji z drugim człowiekiem, opartych na szacunku, zaufaniu, życzliwości, prawdzie, szczerości, zwrócenie uwagi na konieczność wzięcia odpowiedzialności za drugiego oraz gotowość na oddanie części siebie.

  W konkursach wzięło udział 16 szkół, w sumie około 300 osób. Uczniowie tworzyli prace plastyczne, wiersze, opowiadania i baśnie o przyjaźni wzorowanej na przykładzie dwóch wielkich Polaków - Prymasa Tysiąclecia i św. Jana Pawła II. Goście i gospodarze, na czele z dyrektorem  Jackiem Nowakiem, mieli także okazję obejrzeć apel przygotowany przez uczniów i nauczycieli PSP 31, dotyczący kondycji człowieka we współczesnym świecie, jego stosunku do wartości moralnych takich, jak miłość i przyjaźń.

  - To właśnie patron szkoły kard. Wyszyński podkreślał zagubienie człowieka we współczesnym świecie i potrzebę kierowania się przez niego drogowskazem moralnym. Ksiądz prymas udowodnił swoim życiem, jak wielkie znaczenie mają rodzina, patriotyzm, miłość czy przyjaźń. Obchody Dnia Patrona w PSP 31 w Radomiu to ważne wydarzenia integrujące całą społeczność szkolną, dające możliwość współpracy uczniów, nauczycieli i rodziców, a przede wszystkim skłaniające do refleksji nad tym, co w życiu naprawdę ważne - powiedziała Katarzyna Kamańczyk, współorganizatorka konkursu.

  Laureaci konkursu drużynowego wiedzy o kard. Wyszyńskim dostali dyplomy, nagrody i puchary. Najlepsza była drużyna z PSP nr 3 w Radomiu (opiekun - Monika Gumińska). Miejsce drugie zajęła drużyna z PSP nr 31 w Radomiu (opiekun - Aneta Baćmaga), trzecie - drużyna PSP nr 34 w Radomiu (opiekun - Grażyna Błazik).

  Wszyscy pozostali uczniowie, których prace wyróżniono, również otrzymali dyplomy i nagrody.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół