• facebook
 • rss
 • Mówią językiem przyszłości

  Krystyna Piotrowska

  dodane 04.08.2015 19:42

  To było ósme spotkanie artystów ceniących sobie wyjątkową atmosferę Mazowsza, a w nim regionu kozienickiego, gdzie łaskawość losu w pięknej przyrodzie umieściła Garbatkę-Letnisko.

  W plenerze uczestniczyło 26 artystów. Twórcy nie tylko pracowali, ale mogli też zwiedzać powiat kozienicki i urokliwe miejsca Puszczy Kozienickiej. Plener zakończył się wernisażem.

  Jacek Michał Szpak, jeden z uczestników pleneru, pracuje z młodzieżą w Zespole Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu. – Po raz drugi biorę udział w tym wydarzeniu. Plener ma swoją formułę – to inspiracja Garbatką. To, co nas łączy, to ekspresja i sposób wyrażania się poprzez obraz czy rzeźbę. To wypowiedź językiem przyszłości, językiem wizualnym. Tu wszyscy się rozumiemy – mówił.

  Gospodarzem miejsca i kierownikiem pleneru był Mirosław Dziedzicki, dyrektor Szkoły Drzewnej i Leśnej w Garbatce-Letnisku. – Wiele prac ma charakter eksperymentalny, charakter poszukiwań. To nie jest tak, że artyści przyjeżdżają i mają gotowy przepis. Mają pełno wątpliwości i niepokoju, czy osiągną zamierzony efekt. To udręka, ale i radość tworzenia – mówił kurator zanim zaprosił zebranych do oglądania wystawy.

  Trzeba dodać, że pan Mirosław był też uczestnikiem pleneru. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Politechniki Radomskiej. Uprawia rzeźbę i malarstwo. Zajmuje się także renowacją i rekonstrukcją drewnianych zabytków snycerstwa.

  W Międzynarodowym Plenerze Ekspresji Twórczej Malarstwa i Rzeźby „Puszcza Kozienicka Inspiracje Garbatka-Letnisko 2015” uczestniczyli artyści z całej Polski oraz Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Tadżykistanu, Macedonii, Włoch, Izraela i Ukrainy. Byli to: Stanisław Baj, Fernando Barredo (Hiszpania), Ewelina Białoch, John Brown (Wielka Brytania), Andrzej Brzegowy, Karolina Chorązka-Paluch, Paz Die Dean (Hiszpania), Zbigniew Dudek, Mirosław Dziedzicki, Adam Gugała, Timur Karim (Tadżykistan), Izabela Kita, Zlatko Krstevski (Macedonia), Bartłomiej Kurzeja, Tomasz Matusewicz, Tomasz Matuszak, Vito Mercurio (Włochy), Marcin Mielczarek, Michał Nabzdyk, Levendel Nechama (Izrael), Janusz Popławski, Katarzyna Słuchocka, Daryna Sotnikova (Ukraina), Jacek Michał Szpak, Anna Tkachenko (Ukraina), Nadia Tramontano (Włochy).

  Pomysłodawcą zorganizowania pierwszego pleneru w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku był Janusz Stąpór, starosta kozienicki. Do tej pory w plenerach wzięło udział około 100 artystów z Polski i z zagranicy oraz uczestnicy warsztatów ikonopisania z grupy „Droga Ikony”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół